Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) seçim sürecine ilişkin çalışmalarını hızlandırdı. Ocak ayında ön seçim çalışmalarını başlatacak olan parti, bir yandan da demokrasi güçleri ile görüşmeler yürütüyor.

Yerel seçim sürecine ilişkin Artı Gerçek’e konuşan DEM Parti Batman milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, eğer bir işbirliği olacaksa bunun açık ve şeffaf olacağın söyledi.

Tiryaki’nin Artı Gerçek'in sorularına verdiği yanıtlar şu şekilde:

'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DİĞER MERKEZLERİ DE AÇIKLAYACAĞIZ'

DEM Parti’den 4 başkente çağrı: Kurulacak bir ittifak savaş ve çatışma ittifakı olmamalı DEM Parti’den 4 başkente çağrı: Kurulacak bir ittifak savaş ve çatışma ittifakı olmamalı

Batı illerinde aday çıkarılacak bölgeleri açıklamaya başladınız. Önümüzdeki günlerde adaylar açıklanmaya devam edilecek mi? Aday açıklanacak kentler nasıl belirleniyor?

Merkez Yürütme Kurulumuz ve Parti Meclisimizin gerçekleştirdiği toplantılarda ülkenin her tarafında kendi adımızla ve adaylarımızla seçime girme yönünde bir eğilim ortaya çıkmıştı. En son Parti Meclisi toplantımızda bu konuda karar verme yetkisi Merkez Yürütme Kuruluna ve Eş Genel Başkanlarımıza verildi. Bunun ardından gerçekleştirdiğimiz ilk Merkez Yürütme Kurulu toplantısında illerde gerçekleştirdiğimiz fizibilite çalışmaları doğrultusunda, özellikle iddialı olduğumuz, seçim sonucuna doğrudan etki edebileceğimiz veya meclis üyeliği çıkarmaya yakın olduğumuz yerlerden başlamak üzere, peyderpey aday çıkaracağımız yerlerin açıklanmasına karar verildi. İlk etapta belirlediğimiz 27 ilçeyi açıkladık. Çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde aday çıkaracağımız diğer merkezleri de açıklayacağız.

KENT UZLAŞISINDA OYLAMA

Ocak ayının ilk haftası ön seçim çalışmalarının başlanacağı söyleniyor. Ön seçim sonuçlarının sağlıklı bir şekilde açığa çıkması için nasıl bir tedbirler alınacak? Ön seçim süreci nasıl işleyecek anlatabilir misiniz?

Daha önce yaptığımız açıklamalarda da dile getirdiğimiz gibi, önceki yerel seçimlerde belediye eş-başkanlığını kazandığımız ya da birinci ve ikinci olduğumuz il, ilçe ve beldelerde Belediye Eş Başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi ve Belediye Meclisi Üyelerimizi ön seçim ile belirleme kararı aldık. Yalnız bu ön seçim sadece üyelerimizin katıldığı ve İlçe Seçim Kurulu gözetiminde gerçekleştirilecek bir yöntemle değil, “Kent Uzlaşısı” adı verdiğimiz bir yöntemle, yani kentin bütün dinamiklerinin ve bütün demokratik kitle örgütlerinin yöneticilerinin de katılıp oy kullanacakları bir yöntemle belirlenecek.

‘ÖN SEÇİMLERDE KADINLAR VE ERKEKLER BİRBİRİYLE YARIŞMAYACAK’

Kent uzlaşısıyla gerçekleştirilen seçimlerde en yüksek oyu kim aldıysa adayımız da o olacak. Olur da herhangi bir aday yüzde 50 oy alamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak ve bu turda en çok oyu alan kişi belediye Eş Başkan adayımız olacak. Ön seçimde kadınlar ve erkekler birbiriyle yarışmayacak. Kadın aday adayları kadın aday adaylarıyla, erkek aday adayları da erkek aday adayları ile yarışacak. Belediyelerin eş başkanlık ile yönetilmesi yanında belediye meclislerinde ve il genel meclislerinde de eşit temsiliyetin sağlanması için fermuar sistemi uygulayacağız. Ön seçimlerimizi sağlıklı bir şekilde yürütmek için MYK üyelerimizi, Parti Meclisi üyelerimizi, milletvekillerimizi, il ve ilçe yöneticilerimizi, danışman ve uzmanlarımızı, yani bir bütün olarak parti örgütümüzü seferber edeceğiz. Emin olun ön seçimlerimiz bir demokrasi şöleni gibi geçecek.

MYK toplantısının ardından güçbirliğine açık olduğunuzu söylediniz. Görüşmeler yürütülüyor mu, yürütüyorsa hangi düzeyde yürütülüyor. Eğer yürütülmüyorsa görüşme heyetleri ne şekilde belirlenecek?

Evet Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında işbirliklerine, daha doğrusu diyalog ve müzakerelere açık olduğumuzu söyledik. Bu kapsamda demokrasi güçleri ile görüşmeler yürütüyoruz. Kent Uzlaşısını, ön seçim yapamasak da her il ve ilçedeki demokrasi güçlerini, kentin bütün dinamiklerini bir araya getirerek gerçekleştirmeye çalışacağız.

'İŞBİRLİĞİ OLACAKSA AÇIK VE ŞEFFAF OLACAK'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel merkezinizi ziyaret etti. Bir iadeyi ziyaret olacak mı? Ana muhalefet partisiyle olası işbirliğinin tabandaki karşılığının ne olacağını düşünüyorsunuz?

CHP Genel başkanı Sayın Özgür Özen bir heyetle genel merkezimizi ziyaret etti. Muhtemelen önümüzdeki günlerde veya haftalarda eş genel başkanlarımız da iadeyi ziyarette bulunacaklar. Elbette bu ziyaretlerde yerel seçimler de konuşulacaktır. Ancak bu görüşmeler bir işbirliğinin bağıtlandığı (bir anlaşmaya varıldığı) anlamına gelmiyor. Ama emin olun bir iş birliği olacaksa bu işbirliği açık ve şeffaf olacak.

Eğer bazı fedakarlıklar yaparak batıda çeşitli kentlerde aday çıkarmama kararı alırsanız aynı fedakarlığı sizin güçlü olduğunuz yerlerde işbirliği yapılan kesimlerden bekler misiniz?

Şu anda bağıtlanmış bir işbirliği olmadığı için bu işbirliğinin nerelerde nasıl olacağını karşılıklı olarak siyasi partilerin nasıl fedakarlıklar da bulunacağını söylemek elbette mümkün değil. Bu olsa olsa bir temenni dile getirmek anlamına gelebilir.