CHP Genel Başkanı Özgür Özel partisinin grup toplantısında Kürtler, Aleviler ve muhaliflerin Türkiye’de daha az eşit olduğunu söyledi.

“Türkiye’de herkes eşittir, Kürtler daha az eşittir” sözleriyle ilgili açıklama yapan Özel, “Diyarbakır’da 54 merkezde Kürtlerin seçtiği belediyelere siz kayyum atıyorsunuz. Sizin bu uygulamanız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir” dedi.

Özel, yerel seçimlere yönelik de partilere ‘işbirliği’ çağrısı yaptı:

“Bu belediyeleri İstanbul’da İstanbul ittifakıyla, genel olarak güzel, iyi, dürüst insanlar yönetsin diye destek aldık. Bundan sonraki süreçlerde de siyasi partilerle işbirliğini konuşmaya ve daha fazla belediyeyi kazanmak için yapacağımız işbirliğine bütün partileri davet ediyoruz.”

Özgür Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tahir Elçi davasını sürüncemede bırakıyorlar. Dinlenmesi gereken tanıkları dinlemiyorlar. Deliller karartılması için bir el devreye girmişti. Bir grup arkadaşımız, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin davası için Diyarbakır’da. Sevgili Türkan Elçi’nin içinde yanan ateş elbette sönmeyecek. Ama sonuna kadar takipçisi olacağız. O eller yargılanana kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu olayla ilgili karanlıkta kalanların açığa çıkarılması için gereken her şeyi yapacağız.

İBB gibi CHPli belediye başkanları sosyal belediyeciliğin adeta kitabını yazmaya devam ediyor. Ankara’da evinde doğalgaz olmayanlara destek, doğalgaz olmayanlara kömür veriliyor. 200 bin yoksul aileye 1 kilo et veriliyor. 24 aydır veriliyor. Mansur Yavaş 200 bin yoksul aileye koçu götürdü evlerine soktu. Belediyecilik budur.

‘MANSUR BAŞKAN VERİYOR ZATEN’

Belediyelerimizde bunu yaygınlaştıracağız. 300 öğrenciye yatıramadığı sınav bedelini bile yatırıyor. 105 bin çocuğa belediye harçlığı veriyor Ankara Büyükşehir Belediyesi. Bir kez emekliye 5 bin lira verdiler ya. Mansur başkan veriyor zaten.

Anayasa’ya darbe girişiminin başında Erdoğan var. Temel hazırlıyor. Biz sivil, kadını, gençleri gören gerçek bir sivil anayasa için, Anayasa Mahkemesi’ni güçlendiren bir anayasa için konuşuruz. Biz sizin için yeni Anayasa’ya yaklaşmayız.

‘ALEVİLER DAHA AZ EŞİTTİR’

Kürtlerle ilgili ‘Türkiye’de herkes eşittir, Kürtler daha az eşittir’ dedim. İktidar cephesi savunmaya geçti.

Diyarbakır’da 54 merkezde Kürtlerin seçtiği belediyelere siz kayyum atıyorsunuz. Sizin bu uygulamanız yüzünden Kürtler Türkiye’de daha az eşittir.

Manisalılar MHP’li bir belediye başkanı seçiyor, belediye başkanı görevini yapıyor. Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de Kürtler belediye başkanı seçiyor ama siz kayyum atıyorsunuz. Herkes eşittir ama sizin bu uygulamalarınız yüzünden Kürtler daha az eşittir.

Erdoğan 18 yıl sonra CHP’de: İki liderin görüşmesi bir saat 25 dakika sürdü Erdoğan 18 yıl sonra CHP’de: İki liderin görüşmesi bir saat 25 dakika sürdü

Camiler ibadethane kabul ediliyor ama cemevleri edilmiyor Sünniler eşittir ama bu uygulama ve uğradıkları birçok haksızlık yüzünden Aleviler daha az eşittir.

Siz isteyin yarın Ülkü Ocakları Taksim’e çıkar ama Cumartesi Anneleri, işçiler, kadınlar Taksim’e çıkamaz. Muhalif gazeteciler kodesten çıkamaz. İktidar yanlıları eşittir, muhaliflere düşman hukuku uyguladığınız için muhalifler daha az eşittir.”

Editör: Erhan Akbaş