2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla başlatılan üst araması dayatması sona erdi.

Selahattin Demirtaş, Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla başlatılan üst aramasını protesto ederek aile, milletvekili ve avukat görüşlerine çıkmayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine avukatları ve DEM Parti, Adalet Bakanlığı ile de görüşmeler yaparak girişimlerde bulundu.

Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü! Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!

Sabah saatlerinde Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, ayakkabı çıkartma dayatmasından vazgeçildiğini duyurdu.

Demir, “Demirtaş Savunma Grubu” imzasıyla paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Müvekkilimiz Sayın Selahattin Demirtaş’a avukat görüşü öncesi ve sonrası dayatılan ayakkabı çıkarma şeklindeki hukuksuzluktan, yapılan görüşmeler sonucu vazgeçilmiştir.

Konuya gösterilen duyarlılık ve verilen destek için herkese teşekkür ediyor, müvekkilimiz Sayın Demirtaş’ın selamlarını iletiyoruz.”