Erciş’te bir kadın evinin banyosunda ölü bulundu Erciş’te bir kadın evinin banyosunda ölü bulundu

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Barış (Sorxan) Köyü kırsalının, Başkale- Gürpınar sınırında bulunan Şîvreş Yaylası'nda 1998 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren 9’u kadın 15 PKK'linin cenazesinin bulunduğu toplu bir mezar bulundu. Toplu mezarların bulunduğu bölgede, kimliğinin açıklanmasını istemeyen görgü tanıkları, 1998 yılında yapılan büyük askeri operasyondan sonra saatlerce süren bir çatışmanın yaşandığını ve bu çatışmadan sonra 9’u kadın 15 PKK’linin yaşamını yitirdiğini belirtti. Görgü tanıklarının iddialarına göre yaşanan büyük çatışmadan sonra yaşamını yitiren PKK’lileri toplu bir yere toplayan askerlerin, cenazeleri işkenceden geçirdikten sonra, yakarak olay yerinde bırakıp ayrıldıklarını aktardı. 

‘Cenazelere işkence yapılmıştı’

Cenazelerin aylarca bu şekilde kaldığını belirten görgü tanıkları, bir gece yarısı bazı köylülerin toplanarak olay yerine geldiğini ve cenazeleri büyük bir korku içinde kadınları ayrı erkekleri ise ayrı bir şekilde 2 toplu mezara gömdüklerini belirtti. Toplu mezara gömdükleri cenazelerin işkenceden geçirildiğini, çoğunun parmaklarının ve kulaklarının kesik olduğunu, cesetlerin elbiseleri üzerinde yakılarak ateşe verildiğini ve kendilerinin de büyük bir korku içinde oldukları için cenazeleri bu şekilde 2 ayrı toplu mezara gömdüklerini bildirdi. 

'Cenazeler ailelerine verilsin' 

Cenazelerin bu hale getirilmesine tanıklık ettiklerini belirten köylüler ise, hala olayın etkisinden kurtulamadıklarını ifade ederek, toplu mezarın açılarak, cenazelerin ailelerine teslim edilmesini istedi. Her gün cenazelerin gömüldüğü yerden geçmek zorunda kaldıklarını dile getiren köylüler, "Her gün buradan geçerken vicdan azabı çekiyoruz. Artık cenazelerin ailelerine teslim edilmesini istiyoruz" dedi.