Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Koç Üniversitesi yurdunda Kürt ve Alevi öğrenciye uygulanan sistematik ırkçı saldırı hakkında açıklama yaptı. 

‘AYDINLATILMAMASI IRKÇILIĞI BESLER’

Sanal medya hesabından açıklama yapan Bakırhan, yaşanan ırkçı saldırıların bugünün siyasal aklından kaynaklandığını belirterek, bu saldırıların aydınlatılmamasının faşizmi besleyeceğini söyledi. Irkçı saldırıların kabul edilemez olduğunu belirten Bakırhan’ın paylaşımı şöyle: "Koç Üniversitesi'nde bir Kürt-Alevi öğrencinin maruz kaldığı ırkçı saldırılar kabul edilemez. Konuyla ilgili basına yansıyan detayları üzülerek okuduk. Farklılıklara dönük bu sistematik saldırılar, tekçiliğe zemin veren bugünün siyasal aklından geliyor. Yaşanan saldırının aydınlatılmaması ırkçılığı ve faşizmi besler. Bu ırkçı saldırının bir an önce aydınlatılması için başta üniversite yönetimi olmak üzere, yetkilileri sorumluluk almaya davet ediyor, takipçisi olacağımızı belirtiyoruz."

Cumartesi Anneleri 30 yıldır kayıp Cüneyt Aydınlar'ı sordu Cumartesi Anneleri 30 yıldır kayıp Cüneyt Aydınlar'ı sordu

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Hatimoğulları da sanal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Koç Üniversitesi'nde Kürt-Alevi bir öğrenciye yönelik yapılan ırkçı saldırı kabul edilemez. Çoğulcu yapıya, farklılarımızla bir arada yaşamamıza dönük sistematik saldırılar; bu ve benzeri nefret suçlarına zemin hazırlıyor. Tekçiliği körüklüyor. Bu ırkçı saldırının bir an önce aydınlatılması için başta üniversite yönetimi olmak üzere, yetkilileri sorumluluk almaya davet ediyor, takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”