İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı

Kendi kurumundaki personele yönelik mobbing ile sürgün iddialarının ardından görevinden alınan eski Aile Sosyal Politikalar Tunceli İl Müdürü Ali Ekber Yurt, Tunceli Belediye Başkanlığı için AKP’den aday adayı oldu.

Sözcü’de yer akan habere göre Yurt, Tunceli Belediye Başkan adayı adaylığı için AKP’ye müracaat etti. Tunceli Cemevi Başkanı da olan yurt MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP eski Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’a hediye ettiği Zülfikar’la da gündeme gelmişti.

Ali Ekber Yurt, AKP ve MHP’ye yönelik açıklamaları nedeniyle “Cemevini AKP politikalarına alet ediyor” eleştirisiyle Alevilerin tepkisini çekiyordu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da 10 Haziran 2022’de Tunceli Cemevi’ni ziyaret etmiş, Erbaş’a cura saz hediye edilmişti. Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un “Tarikatların Tunceli’ye zarar vereceğine inanmıyorum” sözleri de tepki çekmişti.

Yurt, geçtiğimiz ay cami ve öğrenci yurtlarından servis kaldırarak, cemevinde İsrail saldırılarında ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldırmıştı.