Hükümet, işçi ve işverenlerden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 18 Aralık Pazartesi günü ikinci kez toplandı. Asgari ücret 3. toplantısı ne zaman merak ediliyor. Peki, 2024 asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? İşte yeni tahminler...

ASGARİ ÜCRET 2. TOPLANTISI SONUÇLARI

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirildi. TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, "Herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. Görüşmelerimiz devam edecek. Bugünkü toplantıda, TÜİK'in, Hazine ve Maliye Bakanlığının ve işverenlerin görüşleri alındı." dedi.

ASGARİ ÜCRET 3. TOPLANTISI NE ZAMAN? 

Asgari ücretlilerin geçim koşullarının, ev kirasının ve temel giderlerinin herkes tarafından bilindiğini dile getiren TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, "Büyükşehirlerde ev kirası 10 bin liradan aşağı değil. O nedenle bunları iyi değerlendirmek lazım. Bu insanların geçiminin, alım gücünün düşünülmesi gerekiyor. Dolayısıyla belirleyici hükümet olacak. Hükümet ile işverenin bu konuda yaklaşımları iyi olursa tahmin ediyorum üçlü mutabakatla sonuca gideriz. Bu hafta içerisinde tekrar bir araya gelerek bu işin sonucuna bir an önce gidilmesini düşünüyoruz. Günü belli değil." diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret net 11 bin 402 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET 2024 ZAM ORANLARINA GÖRE TAHMİNLER

Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak yeni net rakamlar ise şu şekilde:

Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira,

Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira,

Oy pusulaları ne renk? Oy pusulaları ne renk?

Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira,

Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira,

Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira.