Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Orta Doğu turu kapsamında Türkiye’yi ziyaret eden ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bugün bir araya geldi.

İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı

Bakanlar ve heyetler arası görüşmeler iki buçuk saat sürdü.

Blinken görüşme sonrası açıklamasında, Fidan’la verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek Gazze’ye yardımları ve barış çabalarını ele aldıklarını söyledi. “İnsani yardım için çatışmalara ara verilmesi rehineler konusunda mesafe kat edilmesine bağlı” diye konuşan Blinken, çatışmaların Batı Şeria’ya yayılmaması için İsrail’in verdiği taahhütleri yakından izlediklerini ifade etti.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu ise, görüşmenin içeriğiyle ilgili dikkat çeken bir haber yayınladı. Habere göre görüşmede Türk yetkililer “Gazze’de koşulsuz ateşkes” için ABD’ye baskı yaparken ABD de Türkiye’den bazı taleplerde bulundu.

‘Türkiye’nin garantörlük teklifi ele alındı’

Hamas ve İsrail arasındaki olası esir takasının da gündeme geldiği aktarılan haberde, ABD’nin Türk yetkililere Hamas’a elindeki İsrailli esirleri bırakması için daha fazla baskı yapma çağrısında bulunduğu kaydedildi. Türk yetkililerin ise esir takasının karşılıklı olması ve İsrail’in de elindeki Filistinli esirleri bırakması gerektiği görüşünü ilettiği belirtildi.

Al Jazeera, Ankara’nın Gazze’de ateşkes için garantörlük teklifini bugünkü görüşmede de gündeme getirdiğini, ateşkesin uluslararası olarak denetlenmesini istediğini aktardı.