İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin haftalık TBMM toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dün de MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hedef aldığı DEM Parti’yi sert sözlerle eleştirdi, “meşruiyetinin olmadığını” savundu.

Akşener, “Adı sürekli değişen, terörist başına duyduğu sevdası bir türlü değişmeyen sözde siyasi partinin siyasi meşruiyeti yoktur” dedi.

Irak’ın kuzeyinde PKK saldırında yaşamını yitiren 12 askere değinen Akşener, “Terörle mücadelede bile hasametin arkasına sığınan bir güçle mücadele ediyoruz. Terörü bitirdik diye millete yalan söyleyen bir büyük basiretsizlikle mücadele ediyoruz. Sadece iktidarla değil haine hain diyemeyen riyakarlarla da, koltuk meraklısı fırsatçılarla da mücadele ediyoruz” dedi.

Sözü TBMM’nin üçüncü büyük grubu olan DEM Parti’ye getiren Akşener, “Adı sürekli değişen, terörist başına duyduğu sevdası bir türlü değişmeyen sözde siyasi partinin siyasi meşruiyeti yoktur. Terörü aklamaya kalkanların gazi meclisimizde yeri yoktur. ‘Öcalan kürtlerin bir değeridir’ diye yapılan açıklamaların da bu vatanın hiçbir evladında karşılığı yoktur” şeklinde konuştu.

Akşener, sözlerini öyle sürdürdü:

DEM Parti İzmir adaylarını tanıttı: Deniz'in hayalleri için yola çıktık DEM Parti İzmir adaylarını tanıttı: Deniz'in hayalleri için yola çıktık

“Kürtler, elinde on binlerin kanı olan bir teröristle bile anılamayacak değerlidir. Kürtler bu ülkenin has ve şerefli evlatlarıdır. Belli ki unutulmuş. Kürtlerin bir değeri diye anılmak istenen bu cani, binlerce masumun canına kıydı. Bu mudur Kürtlerin değeri? Bu cani beşikte uyuyan bebekleri katletti.

Buradaki asıl sorun ne Türkiye ile ne Türk milleti ne de Kürtlerle hiçbir bağlantısı bu uzaktan kumandalı değil, bunlara bu cüreti verenler. Asıl sorun, bir belediye kazanmak uğruna teröristin mektubunu okutanlardır. Oy uğruna şekilden şekile giren partiler, kimi kapının arkasında kimi de kapının önünde yapılan diplomasiler, her seçim öncesinde kapılarında paspas olan siyasetçilerdir.”

‘KAYYUM MESELESİ ÜZERİNDEN GİZLİ PAZARLIKLARI BIRAKIN’ 

“Buradan iktidara seslenmek istiyorum. Önümüzde yerel seçimler var. Madem terörle mücadele etmek istiyrosunuz, terörle iltisaklı kişilere engel olun. Samimiyseniz kayyum meselesi üzerinden gizli pazarlıkları bırakın. Milletimizi karagöz hacivat oyunuyla oyalamayın. Bir kişinin aday olması içinden güvenlik soruşturması var. Önümüzdeki seçimler bir milat olsun. YSK milletimizin önüne terörle iltisaklı kişileri çıkarmasın. 31 Mart’ta Yüksek Seçim Kurulu milletimizin önüne, terörle iltisaklı adayları çıkartmasın. Seçimlerden sonra yaptığınız, ‘derinlikli’ soruşturmaları bu sefer, seçimlerden önce yapın. Biz varız hodri meydan.”

‘DEM’LİLERE SEVMLİ GÖRÜNMEK İÇİN ÇABALAYANLAR…’ 

“Bir yanda DEM’lilere sevimli görünmek için çabalayanlar, HÜDAPAR’lıların anayasa konuşmasına susanlar var. Herkes sussa da biz İYİ Parti olarak asla susmayacağız. Bu ikiyüzlü tiyatroya asla sessiz kalmayacağız. Devletimizin bütünlüğüne Türklüğümüze dil uzattırmayacağız. Türk milelti için vasata mahkumiyet bitmiştir. Seçim için yalakalık yapanların devri bitmiştir. Haine hainliğini, çakalın çakallığını teslim etme vaktidir.”

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA TEPKİ 

“Çocuklarımızın eşit şartlarda yetişmesini sağlamak, çağın gereklerine göre eğitim vermek şarttır. Milletin istikbali için hayati öneme sahip bir sorumluluk cemaatlere devredildiğinde ne olur biliyor musunuz? Ortaya paralel bir eğitim sistemi çıkar. Tercih hakkı çocuğun elinden alınır, cemaatin eline teslim edilir. Siz belli ki yaşadıklarımızı çabuk unutmuşsunuz. FETÖ sınavından belli ki siz hiç ders almamışsınız. Belli ki kendinize hiç vazife çıkartmamışsınız. Gerçekten kendisini dinlediğimde inanamadım. Tahmininizden öte berbat bir durum.”

‘SAYEMİZDE MAKAMLARI CEPLERİNDE GÖRENLERİN KİMYALARINI BOZDUK’ 

“Bayrağımızı biz devralacağız. Milletimiz iki yumruk arasına sıkışmış durumda. Hem iktidar hem muhalefetin kulağını çekecek, o yüzden bayrağı biz devralacağız. Kurulduğumuz günden beri çoraklaştıran siyasete yeniden canlılık kattık. Önüne her gelene ‘evet efendim’ ve reddeden anlayıştan yana olmadık. Kimse kusura bakmasın rahatsız edeceğiz. Türkiyenin iyi ve cesur insanları statükodan beslenenlerin düzenini bozduk. Bizim sırtımızdan kariyer planları yapıp teşekkürü başkalarına edenlerin planlarını bozduk. Sayemizde makamları mevkileri ceplerinde görenlerin kimyalarını bozduk. Operasyonların dümenlerin arkı arkası kesilmiyor çünkü korkuyorlar. Ne kadar önemsiz görmüşler bizi.”