Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesine İYİ Parti lideri Meral Akşener’den ilk tepki geldi. Akşener, “Caydırıcılığın muhafaza edilmesi lazımdı. Hakikaten vicdanları yaralamıştır. Dolayısıyla da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Yani sonuna kadar cezasını çekmeliydi” dedi.

Kırıkkale’de partisinin il başkanlığını ziyaret eden İYİ Parti lideri Meral Akşener, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘DOĞRU BULMADIM’

Akşener, “Ogün Samast’ın tahliyesiyle ilgili daha önce de 2 kez denetimli serbestliğe uygun görülmemiş, tahliye edilmemişti ama geçtiğimiz gün tahliye edildi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

CHP: Bahçeli ‘AKP’nin ne kadar yasa dışı işi varsa dosyaları elimde’ demek istiyor CHP: Bahçeli ‘AKP’nin ne kadar yasa dışı işi varsa dosyaları elimde’ demek istiyor

“Ben hukukçu değilim ama büyük bir vicdani itiraz söz konusu olunca baktım, şöyle bir durum var, yaşı küçük olduğu için 21 yıl ceza verilmiş. Sonra bazı problemler nedeniyle 24 yıl ceza almış. Fakat Türkiye’de Hrant Dink gibi hangi yönden olursa olsun yani farklı görüşlerdeki pek çok kanaat önderinin saygı duyduğu bir ismin o dönem her kim olursa olsun birinin katledilmesi iğrenç bir şeydir, o başka bir şey. Ama pek çok vicdanı orta noktada toplayan katletme eylemi bu. Dolayısıyla caydırıcılığın muhafaza edilmesi lazımdı. Hakikaten vicdanları yaralamıştır. Dolayısıyla da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Yani sonuna kadar cezasını çekmeliydi.”

‘BUNUN ADI DARBEDİR’

Başka bir gazetecinin, “Yargıda iki mahkeme arasında yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine ise Akşener, şu yanıtı verdi:

“Anayasa Mahkemesinin kararını beğenmeyebiliriz, paylaşmayabiliriz, doğru bulmayabiliriz ama uygulanmaması mümkün değil. Anayasa varken bazı hükümlerini beğenmeyebilirsiniz. Geçen de onu söyledim ama çarptırıldı. Beğenmediğiniz maddeleri değiştirinceye kadar uymak zorundasınız. Aksi takdirde Anayasayı askıya almış olursunuz ki bunun adı da kim yaparsa yapsın, darbedir. Söylemeye çalıştığım o. İşte Anayasa, hukuk bu. Kurumlar arasında ‘Ben seni beğenmiyorum, mahkemeye veriyorum, suç duyurusunda bulunuyorum’, böyle bir şey mümkün değil. Bu bir ciddiyetsizliktir.”