İki minibüs kafa kafaya çarpıştı: 3'ü ağır, 8 yaralı İki minibüs kafa kafaya çarpıştı: 3'ü ağır, 8 yaralı

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, Riha’nın Serêkaniye (Ceylanpınar) Belediye Başkanı Feyyaz Soylu ile şuan AKP’den Ceylanpınar belediye başkan aday adayı olan eski Belediye Başkanı Abdullah Aksak ile ilgili hukuka aykırı ihale verme ve naylon fatura düzenlemeyle ilgili soruşturma açılmasına izin verdi. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın imzasının yer aldığı 5 Haziran 2023 tarihli karara Mezopotamya Ajansı (MA) ulaştı. 1 Mart 2019 ve sonrasında gerçekleşen iddiaların Bakanlık tarafından 14 Aralık 2021 tarihinde öğrenildiği belirtildi. Ceylanpınar Belediyesi tarafından yapılan 3 milyon 144 bin 590 TL'lik akaryakıt ihalesi ile 1 milyon 845 bin 202 TL'lik araç ve iş makinesi kiralama işi ihalesinin Belediye Başkanı’nın amca oğlu olduğu belirtilen Halil Uçar'a ait Çırçır Prese Sanayi ve Tic. Ltd. Şti'ye verildiği ile Ceylanpınar Belediyesi'ne kesilen 3 milyon 500 bin TL'lik naylon faturanın eski Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak ve mevcut belediye başkanı Feyyaz Soylu arasında yarı yarıya paylaştığı iddia edildi. 

AMCA ÇOCUKLARINA KIYAK 

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı iddialar ile ilgili 3 Kasım 2022 tarihinde Ön İnceleme Raporu hazırladı. Kararda raporu inceleyen kurula bağlı uzman ve şube müdürlerinin iddialar ile ilgili olarak tespitleri yer alıyor. Ceylanpınar Belediyesi tarafından yapılan 3 milyon 144 bin 590 TL'lik akaryakıt ihalesinin Belediye Başkanının amcasının oğlu olduğu söylenen Halil Uçar'a ait Çırçır Prese Sanayi ve Tic. Ltd. Şti'ye verildiği iddiası ile ilgili kararda, yapılan sözleşmedeki hukuka aykırılıklara dikkat çekildi. İhaleye dair İdari Şartname’de tek sözleşmeye dayalı iş deneyim belgesi istendiği belirtilen kararda, ancak ihale verilen şirketin sunmuş olduğu iş deneyim belgesinin tek sözleşmeye dayalı olmadığı, isteklinin ihale dışı bırakılması gerekirken; katılabilmek için gereken belgeleri sunmadığı halde sözleşme imzalandığı, ihaleyi alan şirket ortakları Halil Uçar ile Ahmet Uçar'ın kardeş oldukları ve Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu’nun (Uçar) öz amca çocukları oldukları tespit edildiği kaydedildi. Dördüncü dereceden kan hısmı olan kişilerin ihaleye katılabileceği ancak belediye görevlilerinin “Ceylanpınar ölçeğine göre büyük tutarlı bir ihaleyi kendi tercih, takdir ve iradeleriyle” mevzuata aykırı şekilde Belediye Başkanı'nın amcaoğluna ait şirkete vermelerinin, hayatın olağan akışına ve idarenin olağan işleyişine aykırı olduğu belirtildi. İddia ile ilgili mevcut Belediye Başkanı Feyyaz Soylu ile ihale yetkilisi ve ihale komisyonu üyeleri hakkında soruşturma yapılması izni verildi. 

GERÇEĞE AYKIRI BELGE

Bir diğer iddia olan 1 milyon 845 bin 202 TL'lik araç ve iş makinesi kiralama işi ihalesinin, Belediye Başkanı’nın amcasının oğlu olduğu söylenen Halil Uçar'a ait Çırçır Prese Sanayi ve Tic. Ltd. Şti'ye verildiği ile ilgili ise sözleşmedeki nakliyat kaleminin 3 milyon 787 bin 40 TL olduğu ve İdari Şartnamede belirlenen asgari tutarı karşılamadığı, ihaleyi alan şirketin ihaleye katılabilmesi için gereken belgeleri sunmadığı kaydedildi. 

Kararda ayrıca belediye tarafından kiralanan bazı araçların ise kimler tarafından kullanıldığının belli olmadığı ve araç zimmet tutanaklarının bulunmadığı bilgisi yer aldı. Kararda yer alan ve ismi verilmeyen bir belediye görevlisinin; araçların Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu'nun şehir dışı ziyaretlerinde ve yeğenleri tarafından özel işlerinde kullanıldığı, evrak üzerinde kiralanan bu araçların yakıtlarının belediye tarafından karşılanmakta olsa da bu araçların çoğunun belediyenin avlusuna bile girmediği şeklindeki ifadesi not düşüldü. Kiralanan araçların belediye hizmetlerinde fiilen çalıştırılmadıkları, gerçeğe aykırı belge düzenlenerek alınmayan hizmet bedelinin ödendiği, mevzuata aykırı uygulamalarla kamu zararına sebep olunduğu ve yüklenici şirkete haksız menfaat sağlandığı, ihaleyi alan kişilerin Feyyaz Soylu'nun öz amca çocukları oldukları tespitleri yapıldı. Tespitler ışığında Soylu ile ihale yetkilileri, ihale komisyon üyeleri muayene ve kabul komisyonu üyeleri hakkında soruşturma izni verilmesi kararı verildi. 

SEÇİM BORÇLARINI BELEDİYE BÜTÇESİ İLE ÖDEDİ

Kararda 31 Mart 2019 ile 12 Aralık 2019 tarihleri arasında belediye başkanlığı yapan Abdullah Aksak ile ilgili doğrudan adrese teslim ihale ve naylon fatura düzenleme konusunda soruşturma izni verilmesine de yer verildi. 2019 yılının ikinci ihalesinde kiralanan araçların hiçbir zaman belediye işlerinde kullanılmadığı, Aksak’ın abisi Abdurrezzak Aksak tarafından kullanıldığı belirtildi. Aksak’ın belediye başkanı olduğu 3 Mart ve 5 Temmuz 2019’da toplamda 4 farklı araç kiralama işinde ayrı ayrı doğrudan temin ile haksız menfaat sağladığı gerekçesi ile hakkında soruşturma açılmasına izin verildi. Ayrıca 20 Mayıs 2019 tarihinde doğrudan temin usulü ile 784 bin 68 TL tutarında 8 farklı akaryakıt alımı işinde Aksak’ın “naylon fatura hazırladığı” ortaya çıktı. İhaleyi aldığı belirtilen Şahin Süt Tic. Ltd. Şti.’nin ihaleden haberinin olmadığı, şirketten gizlenerek yapıldığı, teftiş nedeniyle öğrenildiği belirtildi. Kararda Aksak’ın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden araçlarına veresiye yakıt aldığı ve seçim sonrası kazandıktan sonra belediye bütçesinden kendi borçlarını bu şekilde ödediği kaydedildi. Gerçeğe aykırı belge düzenlediği için Aksak ve doğrudan temin ve ödeme evrakı düzenleyen belediye görevlileri hakkında soruşturma açılmasına izin verildi. Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Aksak’ın başkan olduğu dönmede 38 bin 697 ton bazalt taşı kumu alımı yapıldığı ancak nerede kullanıldığının tespit edilmediği kaydedildi. 

AKSAK AKP ADAY ADAYI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda basın müşaviri iken geçtiğimiz günlerde istifa eden ve AKP’den Ceylanpınar Belediye aday adaylığı başvurusu yapan dönemin Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası 18 yaşından küçükken ruhsatsız silah bulundurmaktan aldığı 2 yıl 9 aylık hapis cezası nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmiş, belediye meclisinde yapılan seçimle belediye başkanlığına Feyyaz Soylu seçilmişti. 8 ay 11 gün görevde kaldığı süre içerisinde hakkında birçok soruşturma yapılması izni verilen Aksak’ın yeğenleri 29 Temmuz 2020 tarihinde silahlarla belediye binasını basıp Belediye Başkanı Feyyaz Soylu’yu darp etmişti. 

SAYIŞTAY RAPORU AÇIKLANMIYOR

Kararda ayrıca Ceylanpınar Belediyesi'ne kesilen 3 milyon 500 bin TL'lik naylon faturanın eski Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak ve mevcut belediye başkanı Feyyaz Soylu arasında yarı yarıya paylaştığı iddia edildi. Ancak iddiaya dair bir bulgu ya da tespite yer verilmedi. Ceylanpınar Belediyesi ile ilgili bugüne kadar hiçbir Sayıştay raporu açıklanmadı. Söz konusu iddialar ile ilgili verilen soruşturma izni sonrası her hangi bir soruşturma açılıp açılmadığı ise bilinmiyor. 

MA / Emrullah Acar