Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

Mardin’in Stewr (Savur) ve Kerboran (Dargeçit) ilçelerine seçmen olarak taşınan asker ve polislerin toplu bir şekilde oy kullanmaları üzerine DEM Parti Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk, seçimleri takip etmek için Fransa’dan gelen bir heyetle birlikte Stewr ilçesine geçti. 

İlçedeki okullarda incelemelerde bulunmak isteyen Fransız heyetin okullara girmesine polisler engel oldu. Bu yönde talimatlandırılan polislerin cep telefonlarındaki grubuna “Kesinlikle okullara girmelerine izin verilmeyecek” notu ile heyet üyelerinin fotoğrafları ve pasaport bilgilerinin atıldığı görüldü.

Heyetin okullara girmesine engel olan polisler ile DEM Partililer arasında tartışma yaşandı.

RUSYA’DAN SEÇMEN GETİRDİLER

Buradaki Prof. Dr. Aziz Aziz Sancar Ortaokulu’ndaki sandıklara asılan seçmen listelerinde ilçeye Yozgat, Manisa, Dilok (Antep), Adana, Çorum, Osmaniye, Muğla ve daha birçok kentin yanı sıra Rusya’dan dahi asker ve polis taşındığı ortaya çıktı.

Ahmet Türk, beraberindeki heyetle birlikte ilçeye asker ve polis taşınmasına tepki gösterdi. 

Türk, “Bu ülkede daha önce halkın iradesi ipotek altına alındı. Askeri, polisi buralara taşıyarak, Stewrê’ye, Kerboran’a taşıyarak halkın iradesini çalmaya çalışıyorlar. O kadar enteresan bir şey ki; 125’inci sokak, burada 250 seçmen yazılmış. Hiçbiri Stewrêli değil. 250 seçmenin yazıldığı sokakta bir tek kadın yok. Bu şunu gösteriyor ki orada ne aile var ne Stewrêli var. Ama Yozgat’tan Çorum’dan farklı yerlerden hatta Rusya’dan insanları buraya taşıyarak adeta halkın iradesini çalmaya çalışıyorlar” dedi, 

Bu antidemokratik yollara başvuranların Türkiye’nin geleceğini karartmaktan başka hiç bir işe yaramadıklarını göreceklerini söyleyen Türk, “Bugün polis ve asker, iktidarın polis ve askeri durumuna gelmiş. Oysaki devletin asker ve polisinin bu şekilde kullanılması, aslında Türkiye’nin demokrasi açısından Türkiye’nin geleceği açısından çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Polisler ve askerler de bu iktidarın polisi ve askeri olmadığını göstermeli, devletin askeri ve polisi olduğunu göstermeli, ispatlamalıdır. Buradan çağrı yapıyoruz; sizler eğer güvenlik görevlisi iseniz, sizlerin güvenliği sağlamakla görevli olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Birilerinin iktidarı için birilerinin seçilmesi için gerçekten tavır koyarsanız, kendi mesleğinize kendi durumunuza ihanet etmiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

ALTIN: HALKIN İRADESİ KAZANACAK

DEM Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş Altın da, bir sandıkta yer alan 343 seçmenden 251 tanesinin Türkiye’nin farklı kentlerinden getirildiğini ve tümünün bir sokağa kaydedildiğini ifade etti. Ne yapılırsa yapılsın Stewr halkının iradesine sahip çıkacağını söyleyen Güneş, “Günün sonunda kazanan halkın iradesi olacak” dedi.