Agirî’nin (Ağrı) Bazîd  (Doğubayazıt) ilçesinde 7 Mart’ta gözaltına alınan DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Brindar Gezici, götürüldüğü karakolda asker ve korucular tarafından işkenceye maruz kaldı. Gezici’ye demir çubuk ve penseyle işkence yapıldığı ortaya çıktı. İki gün boyunca işkenceye maruz kalan Gezici çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Ağrı Kapalı Cezaevine götürüldü.

‘PENSE İLE İŞKENCE EDİLMİŞ’

Konuyla ilgili konuşan Gezici’nin ablası Şerzan Gezici, dün cezaevindeki kardeşinin görüşüne gittiğini söyleyerek, “Kardeşim Bazîd’de gözaltına alınmış ve Bazîd’de bir karakola götürülmüş burada asker ve korucular tarafından işkence edilmiş. Karakola götürülmeden yolda işkence yapılmış ve bayılmış. Karakola gittikten sonra kafasına su döküyorlar ve kendine geliyor. Burada tekrar asker ve korucular tarafından demir çubuk ile  darp ediliyor. En sonunda sol el parmaklarını pense ile sıkıyorlar. Kafatasına, bacalarına ve burnuna silahla defalarca vuruyorlar. Şuna da kafatasında ve burnuna kırılar mevcuttur. Kardeşim görüşüne gittiğimde ayakta zor duruyordu” diye aktardı.

Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi

‘BU TABLO DEVLETİN KÜRTLERE BAKIŞ AÇISININ ÖRNEĞİ’

Kardeşine yapılan işkenceyi devletin Kürtlere bakış açısının en somut örneği olarak nitelendiren abla Gezici, “Kardeşime yapılanlar bir nevi Kürt halkına devletin bakış açısını gösteriyor. Bu fotoğraflar Kürtlere yönelik devletin nefreti, ırkçılığı ve kinin gösteriyor. Bu durumu hem aile olarak hem de Kürt halkı olarak kabul etmiyoruz. Devletin bu işkence sistemini teşhir ediyoruz. Bu yaşananlara ilişkin bütün yasal hakkımızı kullanacağız. Elimizden ne geliyorsa ailesi olarak yapacağız” dedi.(Ağrı/MA)