Adana'da "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla Newroz Bayramı kutlandı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılan kutlamaya binlerce kişi katıldı. Alan kitleye dar gelirken, bazı yurttaşlar dışarıdan kutlamaların coşkusuna ortak oldu. Kadınlar ve gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti.  

AKP, CHP'ye 11 milyar 130 milyon 969 bin lira borçlu belediye bıraktı AKP, CHP'ye 11 milyar 130 milyon 969 bin lira borçlu belediye bıraktı

ALAN DAR GELDİ

Kutlama sırasında alanı süsleyen gençler ile polisler arasında pankart gerginliği yaşandı. Ahmet Akdoğan, Mahmut Dalmış ve Mehmet Kıran, polislerce darp edilerek gözaltına alındı. Gençler daha sonra serbest bırakıldı. 

2 ayrı noktadan Newroz alanına girişler gerçekleşti. Binler, alkış ve zılgıtlarla alana aktı. Sık sık "Direne direne kazanacağız", "Jin, jiyan, azadî", "Bijî Serok Apo" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganları yükseldi. Alanda uzun bir süre halay çekildi. Kutlamalara katılan birçok yurttaş yöresel kıyafetler giydi. 

'ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK' TALEBİ  

"PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürt sorununa çözüm" şiarıyla Adalet Nöbeti tutan Barış Anneleri ile tutsak yakınları, bugünkü eylemlerini Newroz alanına taşıdı. Gençler, direnişteki tutsaklarla dayanışmak amacıyla "Özgürlük mahkumları" şarkısı seslendirdi. Kutlamalardaki en dikkat çeken pankart ise, Abdullah Öcalan’ın "Güzel insanı müthiş seveceğiz" sözlerinin yazılı olduğu pankart oldu. Yine 2017 yılında Amed Newroz'unda katledilen Kemal Kurkut anısına "Sen baharın açmamış çiçeğisin Kemal" yazılı pankart açıldı. Saygı duruşu sırasında kitle hep bir ağızdan "Çerxa Şoreşê" marşını okuyarak, "Biji Serok Apo" sloganı attı.  

Kutlamalarda konuşan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, tutsakların ve Abdullah Öcalan'ın Newroz'unu kutladı. Demir, Abdullah Öcalan'a uygulanan mutlak tecride değinerek, tecridin hiçbir yasada yerinin olmadığını vurguladı. Demir, ülkeye barışın gelmesi için iktidarın Abdullah Öcalan ile görüşmek zorunda olduğunu vurguladı. Demir, "Barışın anahtarı İmralı'da tecrit altında olan Abdullah Öcalan'dır" dedi. Türkiye'nin savaşa değil barışa ihtiyacının olduğunu vurgulayan Demir, bunun tek yolunun İmralı tecridinin ortadan kaldırılması ve Öcalan'ın fiziki özgürlüğüne kavuşulması olduğunu vurguladı. 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

Adalet Nöbeti'nde yer alan tutsak yakınları ile Barış Anneleri, alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde Newroz ateşini yaktı. Barış Annesi Raife Akın, tecridi kabul etmediklerini ifade ederek, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü istedi. 

Barış Annesi Şemsa Bağdu, ülkeye barışın ancak Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ile geleceğini kaydetti. 

ÖCALAN'IN MESAJLARI OKUNDU

Adana Tertip Komitesi Eşbaşkanı Yaşar Demir, DEM Parti İl Eşbaşkanları Helin Kaya ve Seyfettin Aydemir, DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Arife Çınar ve Mahfuz Güleryüz da birer konuşma yaparak, yurttaşların Newrozu'nu kutladı. 

Son olarak DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Abdullah Öcalan'ın geçmiş yıllarda Newroz'a dair yaptığı değerlendirmelerini okudu. 

Newroz kutlaması, sanatçılar Koma Aryen ve Şerzat'ın sahne almasıyla devam etti.