14 Mayıs’ta seçilen 600 milletvekilinden 52’si, seçimlerin üstünden geçen 7 ayda partisinden istifa etti, 1’i ise ihraç edildi.

Seçimlerin üzerinden 7 aylık süre geçti. Bu süreçte 600 milletvekilinden 53’ü Meclis’e girdikleri partilerinden siyaset yapmıyor. İttifak sistemi veya parti içi krizlerle 52 milletvekili istifa ederken, 1 milletvekili ise ihraç edildi.

Ortak listelerle seçime giren partilerin milletvekilleri seçimin ardından istifa ederek kendi partilerine geçti. CHP listelerinden seçime giren 39 milletvekilinden 38’i istifa ederken, Mustafa Sarıgül CHP’de kaldı.

Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek

Ayrılan 38 milletvekilinden 15’i DEVA’ya, 10’u Gelecek Partisi’ne, 10’u Saadet Partisi’ne, 3’ü Demokrat Parti’ye ve 1 milletvekili ise İYİ Parti’ye geçti.

Gelecek Partisi’ne geçen 10 milletvekili grup kurabilmek için yeterli çoğunluğu sağlamak adına yine istifa ederek Saadet Partisi’ne geçti.

AK Parti’den Meclis’e giren 4 milletvekili Hüda-Par’a, istifa eden DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ise kendi partisini temsil ediyor.

Yeşil Sol Parti listelerinden seçime giren iki milletvekili istifa ederek EMEP’e geçti. 2 milletvekili ise Demokratik Bölgeler Partisi’ne katıldı.

PARTİ İÇİ KRİZLER VE İSTİFALAR

Seçimlerin ardından gelen liste istifalarının dışında parti içi krizlerin getirdiği istifalar da yaşandı. İYİ Parti’den 4 milletvekili istifa ederden 1 milletvekili ise ihraç edildi.
İstifa eden Nebi Hatipoğlu AK Parti’ye geçerken, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Adnan Beker ve Salim Ensarioğlu ise bağımsız durumda. İhraç edilen Ümit Dikbayır da yine bağımsız olarak devam ediyor.

İYİ Parti’nin seçimin ardından 44 olan milletvekili sayısı 39’a düştü.

MHP’DE ZORUNLU İSTİFA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın yerel seçime ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Bunun üzerine
Saffet Sancaklı, sosyal medya hesabından partisinden istifa ettiğini duyurdu.

SAADET-GELECEK GRUBU DÜŞMEDİ

Meclis’te grup kurabilmek için 20 milletvekilinin olması gerekiyor. Hasan Bitmez’in hayatını kaybetmesinin ardından, Saadet Partisi’nin Gelecek Partisi’yle kurduğu grubun milletvekili sayısı 19’a düştü. Bu nedenle CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap Saadet Partisi’ne geçti