İstinaf Mahkemesi, 5 yaşındaki Efe Tektekin’in ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis hakkında verilen beraat kararını bozdu. Zırhlı araçla öldürme eyleminin kamu görevi sırasında yapıldığını belirten Mahkeme, yargılamanın yapılması için sanık polis hakkında soruşturma izni alınmasını istedi.

Diyarbakır’da 2019 yılında yoldan karşıdan karşıya geçen 5 yaşındaki Efe Tektekin, polise ait zırhlı aracın çarpması sonucunda hayatını kaybetti. Efe Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin de 6 Haziran 2018 tarihinde aynı bölgede zırhlı TOMA aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

BERAAT ETMİŞTİ 

Cumartesi Anneleri 30 yıldır kayıp Cüneyt Aydınlar'ı sordu Cumartesi Anneleri 30 yıldır kayıp Cüneyt Aydınlar'ı sordu

Efe’nin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü polis memuru İdris Aksoy, “taksirle ölüme neden olma” suçundan yargılandığı davadan beraat etti. Tektekin ailesi avukatı, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve duruşma savcısı, yerel mahkemenin sanık hakkında verdiği beraat kararının yasaya ve usule aykırı olduğu gerekçesiyle istinaf mahkemesine taşıdı.

SORUŞTURMA İZNİ TALEP EDİLMEMESİ HUKUKA AYKIRI

MLSA’dan Deniz Tekin’in haberine göre dava dosyasını inceleyen Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararında usul yönünden eksiklikler olduğu gerekçesiyle bozdu. Oy birliğiyle alınan bozma kararının gerekçesinde, sanığın verdiği ifadelerde polis memuru olduğunu, hakkında tutuklama kararı verilen bir şüpheliyi zırhlı araçla Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne teslim edip görev yeri olan karakola döndüğü sırada olayın yaşandığını söylediği hatırlatıldı. İstinaf mahkemesi, sanığın görev başındayken olayın meydana geldiği dikkate alındığında, sanığın taksirle öldürme eyleminin 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma iznine tabi olduğunu belirtti. Yargılamayı yapan mahkemenin kamu görevlisi olan sanık hakkında ilgili kurumdan soruşturma izni isteyip ve bu izin süresince yargılamanın durması kararı verilmesi gerekirken yargılamayı devam ettirerek sanık hakkında hüküm vermesinin hukuka aykırı olduğu savunuldu.

İstinaf mahkemesi, eksiklerin giderilmesi için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.

BOZMA KARARINDAN SONRA NE OLACAK? 

Yerel mahkeme, istinaf mahkemesinin bozma ilamı doğrultusunda yeniden görülecek olan davada yargılamanın durdurulması kararı verecek. Kamu görevlisi olan polis hakkında 4483 sayılı kapsamımda soruşturma izni verilmesi için Diyarbakır Valiliğine yazı yazılacak. Valilik, soruşturma izni vermesi durumunda yargılama kaldığı yerden devam edecek. Soruşturma izni verilmemesi ve bu karara yapılan itirazların reddedilmesi durumunda ise dava için düşme kararı verilecek.

İHD’NİN ZIRHLI ARAÇ RAPORU: 15 YILDA 44 KİŞİ ÖLDÜ 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesinin hazırladığı “Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri Araştırma Raporu”na göre son 15 yılda Kürt illerinde zırhlı araç ile asker ve polislerin kullandığı araçların çarpması sonucu 21’i çocuk toplam 44 kişinin yaşamını yitirdi. Raporda, 7 Haziran 2023 tarihi itibari ile asker ve polislerin kullandığı zırhlı ve diğer araçların karıştığı 82 olayda 21’i çocuk 44 kişi hayatını kaybederken, 23’ü çocuk 94 yurttaş da yaralandı.