Reisi'nin öldüğü kesinleşti! Peki şimdi ne olacak? Reisi'nin öldüğü kesinleşti! Peki şimdi ne olacak?

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM) yapılan açıklamada; Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar Devleti ve Cibuti tarafından yapılan soruşturma başvurularının bugün Savcılık Ofisi’ne ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, UCM Roma Statüsü uyarınca, bir taraf devletin, başka bir taraf devletin topraklarında işlenen suçların araştırılması için Savcılığa, soruşturma yapması adına başvurabileceği belirtildi.

FİLİSTİN VE İSRAİL’İ ZİYARET ÇABALARI
Bugüne kadar savcılığa önemli miktarda bilgi ve kanıt gönderildiği belirtilen açıklamada, Savcılık Ofisi çalışanlarının; hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütlerini dinlemek ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak üzere Filistin Devleti ve İsrail’i ziyaret etme çabalarını da sürdüreceği vurgulandı.

BM: GAZZE’NİN GÜNEYİ DE GÜVENLİ DEĞİL
Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze’de güvenli bir bölgenin olmadığına dikkat çekerek “İsrail ordusunun Gazze’nin güneyine doğru yeni operasyonlarından ve bunun siviller üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyoruz. Gazze’de gerçekten güvenli yer yok.” dedi.