Van halkının yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçtikleri Abdullah Zeydan’ın mahkeme kararı ile memnu haklarının geri alınmasıyla sandığı yansıttıkları iradelerinin gasp edilmek istenmesine karşı sergilediği direniş sonucunda geri adım atılmak zorunda kalındı ve YSK kararı ile mazbatası Zeydan’a verildi. 

Aralarında siyasi parti, meslek örgütü, sendikaların da bulunduğu 203 kuruluş ve platform ile bin 300 ismin imzasıyla Van halkına yönelik girişilen bu irade gaspına ilişkin bir bildiri yayımlandı. 

Temelli: Mülteci sorunu Rojava’daki huzuru Suriye’ye yaymakla biter Temelli: Mülteci sorunu Rojava’daki huzuru Suriye’ye yaymakla biter

Bildiride şunlar kaydedidildi: 

“Dayanışma ve Mücadele Kazandı 

Halkın iradesini sadece Van'da değil ülkemizin her yerinde gasp etmeye kalkışanları uyaran ilk imzaları paylaşıyoruz. Demokrasi mücadelesi bitmedi, yola devam ediyoruz.

Çiğnenen sadece Van halkının değil, 85 milyonun iradesidir

31 Mart 2024’de yapılan yerel seçimlerde yurttaşların büyük çoğunluğunun demokrasi konusunda kararlılıklarını ortaya koyması ülkemizde bir umut ortamı yarattı. 

Bu koşullarda YSK tarafından adaylığı onaylandığı halde ve kesinleşmiş bir mahkeme kararı yokken, Van halkının açık bir farkla belediye eş başkanı seçtiği Abdullah Zeydan’ın mazbatasının, üçte bir oy alan AKP’li başkan adayına verilmesi, Van halkının iradesinin gasp edilmesidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır.

Çiğnenen sadece Van halkının iradesi değil, bu ülkenin her yurttaşının iradesidir, hak ve özgürlükleridir, barış, huzur, güvenlik içinde adil ve eşit yaşama umududur.

Yargı organlarının görevi, hukuksuzluklara alet olmak değil, yurttaşların anayasa güvencesindeki hak ve özgürlüklerini korumaktır. 

Abdullah Zeydan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. İktidarı, Van halkının ezici çoğunlukla ortaya koyduğu bu iradeye saygı duymaya, demokrasiden yana herkesi bu açık hukuksuzluğa karşı aktif tutum almaya çağırıyoruz.