Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen uzman öğretmen ve başöğretmenlik sınavının başlamasıyla birlikte gündeme sonuç tarihi geldi. Bu yıl online olarak yapılacak olan sınavın başlamasıyla, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. İşte ayrıntılar.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) düzenlenen "Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı" başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre sınava, MEB personeli, özel öğretim kurumları ve MEB dışından 58 bin 965 aday uzman öğretmenlik, 3 bin 921 aday ise başöğretmenlik unvanı için başvuru yaptı.

Adaylar sınava, Türkiye saatiyle 10.00-13.00 arasında "https://onlinesinav.meb.gov.tr/" adresi üzerinden e-Devlet/ şifreleriyle internet erişimi olan herhangi bir ortamdan giriş yapabilecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

SORU VE CEVAPLARI YARIN AÇIKLANACAK

Sınava girişler saat 10.00'da çevrim içi olarak erişime açıldı, 13.00'te tamamlandı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı soru ve cevapları, 20 Kasım 2023 Pazartesi günü meb.gov.tr adresinde yayımlanacak.

SINAV NASIL YAPILACAK?

Sınava giriş yaptıktan sonra herhangi bir sebeple sistem dışına çıkan adaylar, daha sonra tekrar giriş yaparak kalan süreleri içinde bugün saat 23.59'a kadar sınavı tamamlayabilecek.

Ancak Türkiye saatiyle 10.00-13.00 arasında sınava giriş yapmayanlar daha sonra sınava katılamayacak.

Sınavda beşer seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 135 dakika olarak uygulanacak. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.

Adaylar, sınava ilişkin bilgilere "https://oygm.meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Eğitim sendikaları Oktugan'ın katledilmesini protesto etti Eğitim sendikaları Oktugan'ın katledilmesini protesto etti

 sonuçları 24 Kasım 2023 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden ilan edilecektir.