Şiwan Perver’den ‘Dem Hatiye’ şarkısı Şiwan Perver’den ‘Dem Hatiye’ şarkısı

Türk dizileri, son yıllarda dünya çapında büyük ilgi görüyor. Sadece Ortadoğu’da değil, Balkanlar, Güney Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde de geniş bir izleyici kitlesine ulaşan ve bu coğrafyalardaki ihracat hacmini de genişleten Türkiye yapımı diziler, The Economist dergisine de konu oldu. Yazıda yer alan bilgilere göre, Türkiye ABD ve İngiltere’den sonra dünyaya en çok dizi ihraç eden üçüncü ülke.

Veri firması olan Parrot Analytics’in araştırmasına göre, 2020 ile 2023 yılları arasında Türk dizilerine olan küresel talep %184 arttı. Kore dizilerine olan talep %73 olarak açıklandı.

2023 yılında yeni Türk dizilerinin en büyük üç ithalatçısı İspanya, Suudi Arabistan ve Mısır oldu. Arap izleyiciler, Türk dizilerinin Müslümanları, Hollywood’un sıklıkla yaptığı gibi terörist ya da taksi şoförü olarak değil, kahraman olarak göstermesini takdir ediyor.

İSPANYA’DA EN POPÜLER YAPIMLAR TÜRK DİZİLER
İstanbul Ticaret Odası da, Türkiye’nin televizyon ihracatının 2022’de 600 milyon dolara ulaştığını tahmin ediyor.

Televizyon veri firması Glance’e ise 2023’ün ilk yarısında İspanya’da en popüler üç yapımın Türk dizisi olduğunu söylüyor. The Economist’e göre Batılı yapımlardaki müstehcenlik ve şiddetten sıkılan seyirciler de Türk dizilerini tercih ediyor.

UZUN DİZİ SÜRELERİ DİĞER ÜLKELERDE BÖLÜNÜYOR
The Economist‘in yazısında Türkiye’de her hafta bir bölüm yayınlanan ve üç saati bulan dizilerin, diğer ülkelerde daha kısa bölümlere ayrıldığı ve daha uzun süre ekranlarda yayınlandığı belirtiliyor.

ÇOĞUNLUKLA İSPANYOLCA DUBLAJLA İZLENİYOR
Diğer ülkelerde yayınlanan diziler genelde dublajlı olarak yayınlanıyor. İspanyolca dublajın İspanya’da ve birçok Latin Amerika ülkesinde kullanılması izleyici için kolaylık sağlıyor. Lehçe veya Yunanca gibi diller için altyazılı seçeneği daha çok tercih ediliyor. Bu sayede izleyiciler Türkçe öğrenmeye bile başlıyor ve dublajlı yayını beklemek zorunda kalmıyor.

NEDEN BU KADAR ÇOK İZLENİYOR?
The Economist‘e göre göz alıcı manzaralar, lüks kostümler, oyuncuların görünümü Türkiye yapımı dizileri çekici kılıyor. İspanyolca konuşan izleyiciler Türk dizilerine yüksek prodüksiyon değeri yüzünden ilgi duyuyor. Bir dizi tedarikçisi firma, Latin Amerika dizilerinin Türk dizileriyle kıyaslandığında “ucuz göründüğünü” söylüyor. Georgia Üniversitesi’nden Carolina Acosta-Alzuru şu tespiti yapıyor: “Türkiye ve Latin Amerika’daki insanlar duygularını çekinmeden ifade ediyor, bu yüzden melodram her iki kültürde de işe yarıyor.”