Halk iradesine rağmen kayyım atamalarıyla belediyeleri gasp eden AKP, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerine ise “seçmen taşıma” planıyla hazırlanıyor. AKP’nin 2019’da şaibeli hala gelen seçimde 295 oyla belediye yönetimine geldiği Bêdlîs’in Tetwan ilçesinde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) temayül yoklamasıyla belirlediği adaylarıyla hummalı çalışmalar yürütüyor. 

2014’ten bu yana AKP tarafından yönetilen Tetwan Belediyesi, Sayıştay raporlarına da yansıyan yolsuzluklarla gündeme geldi. Bunun yanı sıra AKP, dolu olan 10 müdürlük ve yardımcılık görevine mevzuata aykırı şekilde müdür ve memurlar atadı. Ayrıca atanan isimlere harcama yetkisi verildi. Belediyenin yaptığı usulsüz harcamaları gündeme getiren Bêdlîs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, AKP’li başkan Mehmet Geylani’nin korumaları ve polisler tarafından darp edildi. AKP’li Geylani, usulsüzlükleri nedeniyle partisi tarafından aday da gösterilmedi. 

Yönetimde olduğu 5 yıl boyunca hizmet üretmeyen AKP’li Geylani döneminde, kentin kıyısında bulunan Wan Gölü’nde artan kirlilikle de gündeme geldi. AKP’li belediye, “kanalizasyon suyu karışıyor” iddialarıyla bir sorun haline gelen halkın su problemini de çözmedi. 

DEM Parti’nin Eşbaşkan adayları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Mümin Erol, AKP’li belediyenin yarattığı tahribatı halkla birlikte ortadan kaldıracaklarını, halkın tüm sorularını çözeceklerini söyledi. 

‘KADININ OLDUĞU YER GÜÇLÜDÜR’

Sêrt doğumlu, evli ve 3 çocuk annesi eşbaşkan adaylarından Epözdemir, 1990’lı yıllardan bu yana insan hakları savunuculuğu ve siyasi çalışmalarını sürdürüyor. İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) faaliyetlerde bulunan Epözdemir, siyasi faaliyetlerini 2014 yılında Sêrt Belediyesi Eebaşkanı seçilerek sürdürdü. Görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Epözdemir, daha sonra açılan dava kapsamında tutuklandı. Epözdemir, son olarak Tetwan Belediyesi Eşbaşkan adayı olarak belirlendi. 

Kadın özgürlükçü, ekolojik ve demokratik paradigmayla demokratik yerel yönetim anlayışını esas aldıklarını dile getiren Epözdemir, “Özellikle Tetwan’da kadını eve hapseden erk zihniyete karşı elimizden gelen her şeyi yapacağız. Projelerimizi tek başımıza yapmayacağız. Biz samimi, dürüst ve yurtseverlik bilinciyle Tetwan halkına ve kadınlarına güzel bir Tetwan vermek istiyoruz. Biz kolektif bir yaşam biçimiyle mahalle ve kadın meclislerini kurarak, kadınları ekonomik boyutta güçlendirip, kadını evden çıkarmayı düşünüyoruz. Kadının olduğu yer güçlüdür. Belediyelere de böyle yaklaşmak gerekiyor” diye belirtti.

‘TETWAN’DA MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

İktidarın 2019 seçimlerinde halk iradesini gasp ettiğini ifade eden Epözdemir, “Bu süreci kadınlar, gençler ve Tetwan halkıyla birlikte birbirimize sahip çıkarak, ileriye taşıyacağız. Emin olun çok güzel bir Tetwan bizi bekliyor. Biz burada mutlaka kazanacağız. Tetwan’ı beraber ileriye taşıyalım, beraber güzelleştirelim, beraber yönetelim” ifadelerini kullandı.

‘KENTİN EN ÖNEMLİ SORUNU YOLSUZLUK’ 

Mûş doğumlu olan ve 41 yıldır Tetwan’da yaşayan eşbaşkan adaylarından avukat Mümin Erol, evli ve iki çocuk babası. Tetwan’da birçok sorunun olduğunu aktaran Erol, en önemlisinin ise AKP’li belediyenin yolsuzlukları olduğunu dile getirdi. Belediye kaynaklarının heba edildiğini ifade eden Erol, ilçede halen su sorunun olduğunu aktardı. Erol, sorunlara ve çözüm önerilerine dair şunları söyledi: “Ulaşımda ulaştıramama gibi bir sorun var. 100 bine çıkmış nüfusa rağmen halen aynı sayıda seferlerin yapıldığına şahit oluyoruz.  Bu da insanların sırt sırta ulaşması ve çoğu kez de yolcu alınmadan geçilen bir sorun var. Biz göreve geldiğimizde bu sorunu çözeceğimizi birkaç kez dile getirmiştik. Ayrıca Wan Gölü’nü çok hoyratça kullanıyoruz. Gölün her alanda kirletildiğini ve birçok noktada kanalizasyon suyu karışıyor. Yer yer yarım metre balçık oluştuğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bu yüzden suyun kirletilmesine ilişkin gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Hakeza imar sorunu var. İmar planlarına sadık kalınmadığı ve birtakım rant sahası haline getirilmiş imar sahasının betonlaşma ve altyapının üstyapıyı karşılamaması gibi bir sorun her alanda kendini gösteriyor. Yoksul ailelere ekmek dağıtımına ilişkin bir ekmek üretim tesisimiz varken, o da satıldı. Ağır yüklü araçların sokak aralarında park etmesiyle trafik güvenliğini tehdit eden bir sorun var. Bir TIR garajı da yapacağız. Yine kültür, sanat, spor da ciddi eksiklikler var. Türkiye'nin en çok uyuşturucu kullanılan ilçesi haline geldi. Belediye öncülüğünde bir irade koyarak uyuşturucuyla mücadele edilmesi gerekmektedir.”

‘DEMOKRATİK YÖNETİMİ BENİMSİYORUZ’

Kadın eksenli, kadının toplumsal hayatta yerini bulabildiği, sosyal ve üretim alanında katkıda bulunduğu bir ilçe hayal ettiklerini vurgulayan Erol, “Yine çocuklu kadınların iş yaşamına katkı sunması için kreşler oluşturacağız. Biz her şeyden önce adil, katılımcı demokratik bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. Herkesin kendini kattığı, çözüm ürettiği ve sorunların tespiti aşamasında da kendilerinin içinde olduğu ve kaynakların adil bir şekilde dağıtıldığı bir yönetim olacağız” dedi.

‘SEÇİMLER GÜVENSİZ ORTAMLARDA YAPILIYOR’ 

Sandık güvenliğine değinen Erol, demokratik ülkelerde böyle bir sorunun olmadığını ancak Türkiye gibi seçmen iradesine “gölge” düşürülen ülkelerde bu sorunun önemli olduğunun altını çizdi. Seçimlerin güvensiz ortamlarda yapıldığını ifade eden Erol, “Seçmen listelerinin taşıma seçmenlerle dolduğunu görüyoruz. Tetwan için 3 bine yakın seçmen taşıma durumu olduğuna ilişkin ciddi endişelerimiz var. O yüzden geçen seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de sandığa halel geleceği, ancak bunun karşısında canımız pahasına da olsa bizi tercih eden seçmen iradesini sahipleneceğimizi söyleyeyim. Seçimlerin demokratik bir biçimde yapılması için gerekli çalışmalarımızı yapacağız” ifadelerine yer verdi.

‘TETWAN’DA YETERLİ KAYNAK VAR’

AKP’nin Tetwan Belediye Başkan adayı Fettah Aksoy’un “Biz iktidarız. Biz olmazsak siz kaynak temin edemezsiniz. Dolayısıyla projelerinizi gerçekleştiremezsiniz” şeklinde seçmene tehditlerde bulunduğunu söyleyen Erol, bu beyanları “talihsiz ve siyasi ahlaksızlık” olarak tanımladı. Seçmen iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Erol, “İktidarların tüm nüfusa eşit davranması gerektiği, demokratik kültürün dışında bir yaklaşım sergilememeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Halkımız müsterih olsun. Tetwan’ın iller bankasından gelen payı, imar geliri, su geliri, proje bazlı elde edilecek kaynaklar, kardeş belediyecilik, Avrupa Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan elde edeceğimiz gelirle halka yeterli bir kaynak vardır. Ayrıca iktidar son 10 yıldır bu kenti yönetiyor. O zaman biz de iktidara soruyoruz, bu kentin bu hali nedir, neden hiçbir soruna çözüm olmadınız?” diye konuştu.

‘SEÇİMİ ZAFERLE SONUÇLANDIRACAĞIZ’

Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

Erol, seçimi zaferle sonuçlandıracaklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Tetwan’ın bir 5 yıl daha yolsuzlukla, adil olmayan bir düzenle yöneltildiğinde bir menfaat temin etmeyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla Tetwan halkına müsterih olmalarını ve oylarına sahip çıkması gerektiğini söylüyoruz. Güvenle ve huzurla oylarını kullansınlar, biz sandık güvenliği için de elimizden geleni yapacağız. Biz bütün saha araştırmalarında birinci parti olduğumuzu görüyoruz ve gümbür gümbür geliyoruz.”

MA / Ömer İbrahimoğlu