Kılıçdaroğlu: ‘AİHM’in Demirtaş kararını tıpış tıpış uygulayacaklar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AİHM’in HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği “derhal tahliye” kararına hükümetin tepki göstermesini eleştirdi ve “Tıpış tıpış uygulayacaklar başka seçenekleri yok" dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘AİHM’in Demirtaş kararını tıpış tıpış uygulayacaklar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, televizyonların Ankara temsilcileri ile 2020 yılı değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

CHP’li bir Muğla milletvekilinin Pınar Gültekin'in babasını aradığı ve davadan vazgeçmesini istediği iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, olayda bahsi geçen milletvekili Süleyman Girgin'den HTS kayıtlarını istediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "CHP'yi tartıştırmak istiyorlar, bu tuzağa düşmeyeceğiz" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, AİHM'in Demirtaş'la ilgili verdiği tahliye kararına yönelik hükümetin tutumunu eleştirerek "Tıpış tıpış uygulayacaklar" dedi.

Klıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

YARGI REFORMU

"Reform yapacağını ifade eden siyasi otorite, nasıl olacağını paylaşmak durumundadır. İdarede, ekonomide, yargıda reform yapacaklarını söylüyorlar ancak Anayasa Mahkemesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını dahi uygulamıyorlar. HSK, o mahkemenin başkan ve üyelerini görevden almalı. Bir devlet krizi, bir buhrandan söz ediyoruz. Eğer mahkeme, yasanın, anayasanın gereğini yerine getirmiyorsa orada reform olmaz. Erdoğan'ın dile getirdiği reform sözcüğü benim açımdan inandırıcı değil. Reform sözcüğünün içini boşalttılar. Devlette liyakati kaldırdılar; reformu yapacak adam bırakmadılar. Saray'da oturup halka bakmakla, Keçiören'de oturup halka bakmak ayrı. Baronların talebi üzerine baktığınızda hangi reformu yapacaksınız? ("Türkiye İttifakı olur mu?" sorusu üzerine) Türkiye ittifakı bir dönem söylendi. Küçük ortağın itirazı üzerine kaldırıldı. Küçük ortağı tarafından teslim alınan bir iktidar reform yapamaz."

PINAR GÜLTEKİN AÇIKLAMASI

CHP'li bir vekilin Pınar Gültekin'in ailesini arayarak şikayetlerinden vazgeçmesini istediği iddiaları ile ilgili "Bu olayla ilgili bir milletvekilinin babaya telefon edip bir takım şeyler söylediği iddia edildi. O milletvekili, "Böyle bir olayı ispat etsinler. Sadece CHP'den değil, milletvekilliğinden de istifa edeceğim" dedi. HTS kayıtlarını da istesinler. Cinayeti değil, CHP'yi tartıştırmak istiyorlar. Gündem belirleyemiyorlar çünkü. Sorunların içinde boğulan bir iktidar, gündemi saptırmak istiyor," ifadelerini kullandı.

AİHM'NİN DEMİRTAŞ KARARI

Kılıçdaroğlu, AİHM'in Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesi yönündeki kararına ilişkin ise şunları söyledi; "Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gidip bir uluslararası sözleşmeye imza atıyorsunuz. Anayasa değişikliği yapıp uluslararası sözleşme, ulusal yasaların üzendedir diyorsunuz. Sonra kararları uygulamayıp halka dönerek reform yapacağım diyorsunuz. Rüzgar gülü bile bu kadar hızlı dönmez. Bunun faturası Türkiye'nin önüne gelecek. Ama ben söyleyeyim; tıpış tıpış uygulanacak bu karar; başka seçenekleri yok."

PARLAMENTER SİSTEM 

Kılıçdaroğlu açıklamsının devamında şunları söyledi: "Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili bizim de diğer partilerin de çalışmaları var. Var olan sistem, Türkiye'yi felakete götüren bir sistem. Biz parlamenter sistemin güçlenmesini, millet iradesinin egemen kılınmasını savunuyoruz. Önemli olan şu: Önce ilkeler üzerinde uzlaşmamız lazım. O, ortak noktalardan yola çıkılarak süreç ilerlemeli. Eskiye dönmek olarak değil. İlk kez hiçbir vesayeti kabul etmeden bir Anayasa değişikliği ortaya çıkacaktır. Gelecek ve DEVA partileri adına konuşmam doğru olmaz. Seçim sath-ı mahalline girilince oturur; konuşulur. Bugün çok erken."

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

"Meclis'teki tartışma bence gereksiz bir tartışmaydı. Sefalet-faiz bütçesi tartışılmadı; başka şeyler tartışıldı. Cumhurbaşkanlığı konusu salt benim irademde olan bir konu değildir. Millet ittifakıyla oturup konuşulacak. Takvimi belirlenmiş; vatandaşa güven veren, ilkeleri kuralları olan, liyakati esas alan bir güçlendirilmiş parlamenter sistem kurgulanacak. Biz bir anlaşma-protokol yapacağız; ondan sonra adaylık meselesine karar verilecek."

ASGARİ ÜCRET

"Açlık sınırı buna yakın bir rakam zaten. Bu rakamı belirleyenlerde vicdan yok vicdan... Kaçakçıları, organ ticareti yapanları, uyuşturucu kaçakçılarını kanun çıkararak koruyacaksın; senden vergi almayacağım diyeceksin; aynı zamanda aklayacaksın. Asgari ücretliden vergi alacaksın. Bu iktidar, kara paracıların iktidarı. Daha acı olanı bu asgari ücretin gelir vergisine tabi tutulmasıdır. 5'li çeteye, milyarlarca lira vergi avantajı sağladınız. Bu parayı çalışana layık görenlerde vicdan yok. Vergi almayın dedik. Bizim belediyelerimiz en az 3100 TL ödeyecek çalışanlarına."

DERNEKLERE KAYYIM

"Doğru bulmuyoruz. Ben de derneklere üye oldum; başkanlık yaptım. Kayyum atayarak olmayan demokrasiye bir şey daha ilave ediyorlar. STÖ'ler, dernekler kendilerini övsün istiyorlar. Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz zaten."

.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER