Karamollaoğlu: Suriye'yi Karıştıran ilk adımları AK Parti hükümeti attı, Suriye kan gölüne döndü

Karamollaoğlu: Maalesef Suriye’yi karıştıran ilk adımları AK Parti hükümeti attı. Suriye kan gölüne döndü. 30 milyon Suriyelinin yarısı yer değiştirdi.

Karamollaoğlu: Suriye'yi Karıştıran ilk adımları AK Parti hükümeti attı, Suriye kan gölüne döndü

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Maalesef Suriye’yi karıştıran ilk adımları AK Parti hükümeti attı. Suriye kan gölüne döndü. 30 milyon Suriyelinin yarısı yer değiştirdi” dedi.

Habertürk TV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, Suriye’deki iç savaş hakkında konuştu.

Türkiye’deki sığınmacı sorununun sorumlusunun Türkiye olduğunu savunan Karamollaoğlu’nun sözleri şöyle:

“Türkiye’ye sığınan Suriyeliler veya başka ülkelerden gelenler, Orta Asya’dan ciddi manada göç var. Çobanlık onların mesleği. Şu anda kimsenin çıkıp da dağ başında sürülerin başında olmayı düşünmüyor. Ama onlar rahatlıkla bunu yerine getiriyor.

‘DOĞRU BULMAM’

Suriyelilerden bir kısmı yerleşik hale gelmişler, iş kurmuşlar. İstihdam sağlıyor, ihracat yapıyorlar. Bir kısmı da tamamen gariban, yardıma muhtaç kimseler. Biz elbette Türkiye olarak bunların kendi memleketlerine dönmelerini arzu ederiz. Onlar da arzu ederler. Ama kendi memleketlerinde o ortam oluşturulmadan zorla ‘hadi bakalım kendi memleketlerinize’ dersek, doğru bulmam.

‘SURİYE KAN GÖLÜNE DÖNDÜ’

Maalesef Suriye’yi karıştıran ilk adımları AK Parti hükümeti attı. Suriye kan gölüne döndü. 30 milyon Suriyelinin yarısı yer değiştirdi.

Elbette bu problemlerin çözülmesi icap eder. Türkiye doğru karar verip, ‘Biz Suriye sorununu çözeceğiz, gerekli adımları atacağız’ derse, adımlar atılabilir.

Büyük kısmı kendi memleketlerine dönmek ister. İktidarın hakim olduğu bölgede buraya göç eden Suriyeli varsa aynı yere dönmesini beklemek büyük risk barındırır. İhtiyatlı hareket etmenin faydası vardır diye düşünüyorum.”

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK NASIL MÜMKÜN OLUR?

‘Üçüncü ittifak’ sözlerine de açıklık getiren Karamollaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Ben onu bir farklılık olsun diye söylemedim. Bazı benzer yaklaşımlar, iddialar var dendiği için ben de elbette üçüncü bir ittifak bu ittifakın içinde olabilir.

Yoksa bu ittifak bozulacak, farklı bir yapıya kavuşacak, öyle bir lafım olmadı.

6’lı masa aslında Türkiye’de muhalefetin ciddi bir adımı sayılmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER