İmamoğlu'ndan MOBESE açıklaması: Bu olay, Adalet Bakanı'nın kellesini aldı

Karla mücadele sırasında bir balıkçıda yemek yerken MOBESE kayıtlarının ortaya çıkması üzerine İmamoğlu, ‘Bu olay, Adalet Bakanı'nın kellesini aldı' dedi.

İmamoğlu'ndan MOBESE açıklaması: Bu olay, Adalet Bakanı'nın kellesini aldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun karla mücadele çalışmaları devam ederken bir balıkçıda yemek yemesi gündeme gelmişti. MOBESE olarak bilinen Kent Güvenliği Yönetim Sistemi'nin gizli olması gereken kayıtları ortaya çıktı. İmamoğlu yaşanılan süreci Sözcü’den Saygı Öztürk’e anlattı.

MOBESE kayıtlarının ortaya çıkması üzerine İmamoğlu’nun avukatları savcılığa başvurdu. İmamoğlu, “İnşallah bundan sonra da bu tarz olaylar yaşamayız. Bu olay, Adalet Bakanı'nın kellesini aldı. Birazcık düzgün kim varsa onları her halde bu iş gibi götürecek görünüyor” dedi. İmamoğlu Adalet Bakanı’nın görevden alınma nedeniyle ilgili olarak, “Yaptığı bir açıklama mı etkili oldu bilemiyorum. Abdulhamit Gül, ‘FETÖ’vari bir anlayış ve uygulamaların hiçbir zaman gerçekleşmemesi için hukukun gerekli tedbirleri alması en esaslı görevidir' demiş. Sanırım, Adalet Bakanlığı'nın resmi hesabından yayınlamış bunu. Bu cümle mi ağırına gitti birilerinin ben anlamadım. Bu çok acı bir durum yani” ifadelerini kullandı.

‘KİME GÜVENİYORSUNUZ?

Kardı, eksikti, fazlasıydı, o kurum, bu kurum tartışmalarını İmamoğlu, “Bunlar hepsi makul tartışmalar. Bunlar üzerinden çirkeflik de yapılır. Çirkeflikler bile makul ama cidden MOBESE kayıtlarının ortaya çıkarılması çok mühim meseledir. Bir hayati meseledir ve örnek teşkil eder. Böyle normalleştirdiğimiz zaman bu süreci Allah hepimizi korusun yani. Devletimize, milletimize, hukuka zarar verir. Bana dediler ki, ‘Kime güveniyorsunuz?' Ben devletime güveniyorum, hukuka güveniyorum, milletimize güveniyorum. Bir de yaradana sığınırım yani bunun dışında insanın güvencesi olmaz ki. Allah korusun herkesi” dedi.

‘ENTERESAN BİR DURUMDAYIZ’

İmamoğlu, başkanların dinlendiği iddiası için de şunları söyledi:

“Sayın Kılıçdaroğlu bu konuyu gündeme getirdiğinde ne yazık ki o dönemde ‘Bu bir iddia mıdır?' diye yorumlandı. Hatta genel başkanımız hakkında bir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma da başlatıldı ama görünüyor ki öyle yani bir gerçek. O kadar gözleri dönmüş ki tabiri caizse magazin meselesinin içerisine dahil olacak şekilde, polisin bütün imkanlarını kullanacak kadar da gözleri dönmüş. Yani bu kadar enteresan bir durumdayız” ifadelerini kullandı.

'ŞEFFAF OLUNCA TEPİNİYORLAR'

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi  ile balıkçıya gitmelerinin zamanı eleştirildiği dair İmamoğlu, “Bu konuda farklı düşünülebilir. O anda başka bir karar verilebilir ama benim baktığım pencereyi izah etmekle yükümlüyüm. O da şu: O kara rağmen bir gün önce İngiltere Büyükelçisi ve karısı Ankara'dan gelmiş. Biz de karla mücadeleye karşı gereken tedbirlerimizi almıştık. Tabi çok kronik bir duruma gelmemişken bu kararı veriyoruz. Gidip bir protokol yemeğine, ağırlamasını temsiliyet görevini yapıp işimizin başına dönelim anlayışıyla bu kararı verdik. Özeti budur. Yani ülkemizde bazı şeyler çok gizli yapılınca her şey normal ama birazcık şeffaf olunca bunun üzerinde tepinmek de bir başka anlayış haline geldi. Bendeki izahı budur” diye açıkladı.

‘HATA YAPMAMA ŞANSINIZ YOK’

Bu olaydan sonra İmamoğlu, “Bizimde elbette ki ‘çok çok daha fazla dikkat etmeliyiz' maduna geliyoruz. Ama bu insanlığımızı kaybetmemiz anlamına gelmez. Biz insanız. İnsanlar, insan olduğumuz için seviyor doğallığımızla kabul ediyor. Biz kendimize başka bir pozisyon, gizemli haller yükleyemeyiz. İnsan hatasıyla, eksiğiyle var. Bazen böyle yorumları görüyorum. Asla hata yapma şansınız yok. Ya böyle bir şey olabilir mi? Bir insanın hata yapmama şansı yok. Eksik, hata yapabilir ama öyle bir hassasiyet doğuyor ki ‘Asla hata yapma. Bu da biraz acımasız, ülkemiz insanına haksızlık bence” dedi.

‘BUNLAR BU ÜLKENİN VAKTİNİ ÇALIYOR’

İmamoğlu, “İyi niyetli her eleştiriden, öneriden, uyarıdan çıkarım yaparım ve alacağımı alırım, hiçbirisine karşı zerre kadar, ‘Bu da söylenir mi kardeşim?' üslubum yok. Çünkü iyi niyetli her eleştiri, öneri, uyarı benim için kıymetlidir. Baktığım pencere budur. Ama hukuksuzluğu, hainliği, kişisel haklara müdahaleyi öven insanları da en derinden kınıyorum. Kaldı ki haddini aşan varsa, hukuki haklarımı arıyorum zaten. Tabi şu anda hukuki haklarımı elbette ki kamusal alandan sorumlu insanlar üzerinden arıyorum” ifadelerini kullandı.

Haddini aşan olursa o tarafa da hukuki olarak bakarım ama iyi niyetli eleştiren, öneren, uyaran her şeyi alırım, dinlerim diyen İmamoğlu, “Bir aşama sonra belki oradan çıkarımlarımla farklı uygulamalarım veya tercihlerim olur. O da beni geliştiren hani az önce dedim ya ne yazık ki bu tür olayları yaşamak bizi biraz da demlendiriyor. Bu olgunlaştırıyor anlamına da gelir. Ama böyle olgunlaşmayı da bu ülke hak etmiyor. Çünkü çok sıradan meseleler üzerinden müdahale ve mücadele yaşıyoruz. Yani bunlar bu ülkenin vaktini çalıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2022, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER