HDP Grup Başkanvekili Beştaş: Meclis’teki 4 parti gizli olarak ABD’ye gitti

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te yaptığı basın toplantısında ABD ziyaretlerine dair bilgi verdi. Beştaş , Meclis’teki 4 partinin gizli olarak Washington’a gittiği ve kendilerinin bu ziyarete dahil edilmedikleri bilgisini verdi. Beştaş devamla, "AKP açısından ‘3 Ç’ dönemi başladı. Çalma, halkın üzerine Çökme ve ülke kaynaklarını Çöktürme planları" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Beştaş: Meclis’teki 4 parti gizli olarak ABD’ye gitti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine AYM kararı ile tahliye edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu hatırlatarak başlayan Beştaş, “Biz Ömer Faruk Gergerlioğlu vekilimiz ile ilgili Meclis'e karar geldiğinde okunmadan önce de okunduktan sonra da bu mahkumiyet kararının yerel mahkemenin verdiği kararın kesinlikle haksız ve hukuka aykırı olduğunu, siyasi bir karar olduğunu ve vekilliğin düşürülemeyeceğini, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu defaatle söyledik. Ancak bunu dinlemediler, dinletemedik. O gün söylediklerimiz kabul edilseydi bugün AYM kararının sonucu olarak bir daha Meclis'te okunmak durumunda kalınmayacaktı” dedi. 

“Bu vesile ile mahkeme kararlarını dinlemeyen iktidar ve ortağına çağrı yapmak istiyorum” diyen Beştaş devamla şöyle konuştu: 

“Bizim iki vekilimiz daha Leyla Güven ve Musa Farisoğulları haksız ve hukuka aykırı bir kararlarla vekillikleri düşürülmüştü ve şu anda Musa Farisoğulları vekilimiz Diyarbakır, Leyla Güven vekilimiz ise Elazığ cezaevinde tutuluyor. AİHM Demirtaş kararında derhal serbest bırakılması gerektiği yönündeki karar da dikkate alınmadı bugüne kadar. Kendisinin de bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Tabii ki cezaevlerinde rehin tutulan diğer bütün arkadaşlarımızın bu karar kapsamında ve ışığında hepsinin tutukluluğunun ve hükümlülüğün tamamen siyasi kumpasın neticeleri olduğunu bu vesileyle ifade etmek istiyorum. Tekrar Gergerlioğlu vekilimize hoş geldiniz diyorum.”

Beştaş’ın konuşmasının satır başları şöyle: 

“Bir gözaltı kararı haberi var. 5 gündür din alimleri gözaltında. 28 din insanı İstanbul ve Türkiye’nin birçok yerinde yapılan operasyonla gözaltına alındılar. Dün itibariyle gözaltı süreleri 4 gün uzatıldı. 21. yüzyıl Türkiye’sinde bir kadın eşi evde bulunamadı, eşi evde yoktur diye gözaltına alındı. Nazlı Sevim isimli bir kadın, eşi mele-hoca, eve gidilmiş, eşi evde olmadığı için kendisi gözaltında tutuluyor. DİAY-DER başkanı Ekrem Baran da gözaltında. Gözaltında olan din alimlerinin önemli bir bölümü 80 yaşın üzerinde. 83- 84 yaşındaki din insanları da şu anda Maslak Jandarma Karakolu'nda tutuluyor. Bunlar arasında kalp hastası olanlar var, çok ağır hastalıklar geçirenler var ve dosya üzerinde gizlilik kararı var. Dosyanın vahameti yansımasın diye her zaman olduğu gibi gizlilik kararı koymayı da ihmal etmemişler. Açık işkence de yapılmış. 

MEHMET NAS'IN DİŞİ KIRILDI

Mesela, gözaltına alınanlardan Mehmet Nas’ın gözaltına alınma sırasında dişinin kırıldığını öğrendik. Yine Dargeçit’ten getirilen Halil Bulut var, 82 yaşında, ailesiyle görüşüyoruz. Bir gözünde görme kaybı var, diğerinde ise gözü ameliyatlı, ağır hasta. İlk 24 saatte bile 3 defa hastaneye kaldırıldı. Gözaltında tutuldukları merkezin kapısında ambulanslar hazır tutuluyor. Ama diğer yandan savcılar gözaltı süresini 4 gün daha uzatıyorlar. Açıkçası bu tablo bize şunu gösteriyor. Saray dinine, dayatılan dine, dinin tekelleşmesine karşı çıkan din insanları, gözaltı ya da baskı ile susturulmak isteniyor. AKP inancı da kendi tekeline almaya çalışıyor.

ABD ZİYARETİ

Merak edilen bir diğer mesele, soru da gelebilir ama ben açıklayayım; HDP heyetinin ABD ziyareti. Burada hangi kameralar var bilmiyorum, onlar da üstlerine alınabilirler, fakat asla eleştirilerimiz buradaki muhabir arkadaşlarımıza değil, asıl bu medyayı ve TV’ler yöneten iradeyedir. Son manşetin, son kurgunun ve değerlendirmenin merkez tarafından yapıldığını biliyoruz. İçinde benim de olduğum, Eş Genel Başkan Yardımcımız Garo Paylan ve Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcümüz Hişyar Özsoy’dan oluşan bir heyetle 28 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında Washington’da bulunduk. Resmi ziyaret temelinde bir dizi temaslarımız oldu.  Konu nedir diye soracaksınız, bu bizim rutin bir ziyaretimiz. Bizim Washington’da temsilciliğimiz var. Biz AKPM’de de NATO PA’da da KEİPA’da da ve diğer bütün uluslararası ilişkilerde, komisyonlarda zaten yer alıyoruz. Biz parti olarak da Dış İlişkiler Komisyonumuzun organizasyonlarında zaman zaman bu ziyaretleri yaparız. 

ANA MUHALEFET OLARAK TANIMIYORUZ

Washington’da hem resmi görüşmelerimiz oldu hem de orada bulunan birçok düşünce kuruluşu ile fikir alışverişinde bulunduk. A Haber’in ya da diğer yandaş medyanın bir haftadır garip bir şekilde sanki biz gizli saklı, bir şeyler kaçırıyormuşuz gibi ABD’ye gitmişiz tarzında servis ettiği haberleri gülümseyerek izledim. “ABD’ye gittiler ne konuştular, ne aldılar ne verdiler”, böyle birşey yok arkadaşlar, ne bir şey aldık ne de bir şey verdik. Biz bir siyasi partiyiz, biz siyaset yapıyoruz. Tabii ki iç sorunların dışa yansıması, dış dünyada nasıl görüldüğü konularına dair görüş alışverişlerimiz doğal olarak olabilir. Biz Türkiye’de ikinci muhalefet partisiyiz, bizim kendimizi aslında ana muhalefet partisi olarak birçok kere tanımladığımızı biliyorsunuz. Bunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki; HDP’nin çoğulcu anlayışı, demokrasi mücadelesi, insan hakları ve adalet mücadelesi dışarıda büyük bir saygınlık ve  sempati ile karşılanıyor. Bu sadece ABD’de değil, Avrupa’da ve dünyanın bir çok merkezinde de HDP’nin kadın hakları mücadelesi, adalet mücadelesi, ekoloji anlayışı farklı din, inanç ve dillere yönelik demokratik politikası büyük bir sempati ile karşılanıyor ve destekleniyor.

4 PARTİ GİZLİ OLARAK WASHİNGTON'A GİTMİŞ

HDP’ye yönelik kapatma davası, kriminalize edilmeye çalışılması ve dışlanması da büyük bir tepki ile karşılanıyor. Bu zaten birçok uluslararası kurumun ve mekanizmanın raporlarında da yer alıyor. Bunu siz biliyorsunuz ama bilmediğiniz bir şey açıklayacağım size; Bizim gidişimizi biz kendimiz duyurduk. Yani Dış İlişkiler Komisyonumuz ile birlikte bir ziyaret yaptık. Ama bilmediğiniz bir şey var; bizden hemen önce, tamamen tesadüf, 4 parti AKP, MHP, CHP İYİ Parti Washington’daydı. Biz gittiğimizde bunu orada öğrendik. Yani Washington’daki görüşmelerimizde bu 4 partiden oluşan heyete sorulan soruları orada öğrendik. Dışişleri Komisyon Başkanı bize bu gezi ile bu temasla ilgili hiç bir şekilde partimizle bir paylaşımda bulunmadı. Bu ziyaretin olacağını, Dış İlişkiler Komisyonu adına gidileceğini bize söylemediler. Resmi bir davet gelmedi. Bizim Dış İlişkiler Komisyonunda 3 vekilimizle temsil edildiğimizi de söylemek isterim, 3 vekilimiz var orada. Bizim dışımızda kapalı ya da gizli 4 parti çıkmışlar Washington’a gitmişler. Üstelik biz 3. büyük partiyiz, 2. büyük muhalefet partisiyiz.

YALANLARI KITALAR ARASINA YAYILDI

Bizden sonra gelen İP ve MHP, daha az oy alan iki parti de heyette temsil ediliyor. Ama bize bilgi verilmedi. Daha da vahimi ve onlar açısından utanç verici olanı, bizim için utanç değil ama onlar utanmalılar gerçekten, Dışişleri Bakanlığı’nda yaptıkları görüşmelerde resmi olarak bu soru sorulmuş: HDP neden bu heyette yok?  Tahmin edin ne cevap verilmiş, komisyon sözcüsü Akif Çağatay Kılıç sanırım cevaplamış olacak, HDP gelmek istemedi demişler. Yalanlar içeride yetmedi, uluslararası, kıtalar arası alanlara yayıldı. Ayıptır, siz bize haber vermeden bilgimiz olmadan gidip ziyaret yapıyorsunuz Dışişleri Bakanlığı’nda size bir soru soruluyor ve ‘HDP gelmek istemedi’ diye yalan söylüyorsunuz. Bize de bu soru soruldu vallahi bizim bilgimiz yoktu. Buraya gelineceğinden de biz Dışilişkiler Komisyonuna da üyeyiz sonuçta, bunu da orada öğrendiler ve hakikkatten dehşete düştüler.

HDP'Yİ NEDEN DIŞARIDA BIRAKTINIZ?

Ben Dış İlişkiler Komisyonu Başkanına ve gidenlerin çoğuna, içinde muhalefet partileri de olmak üzere siz HDP’yi içeride bu kadar saldırarak küçültmeye çalışırken, kriminalize etmeye çalışarak bunu başaramadınız. Şimdi dış dünyada, Türkiye dışında hangi yetkiyle, hangi hakla, bizim temsil ettiğimiz vatandaşlar adına soruyorum: HDP’yi neden dışarıda bıraktınız? Böyle bir yetkiniz, böyle bir hakkınız, böyle bir haddiniz de olamaz. Biz orada 3 vekille temsil ediliyoruz ve en kısa sürede bunu ilgili mercilere soracağız. Kaç gezi yaptılar, hangi bütçeden karşıladılar? Siz Meclis bütçesinden gidiyorsunuz, o bütçe halkın vergileriyle oluşuyor o vergiler bize oy veren HDP’liler tarafından da karşılanıyor. Siz bu gezide partimizi dışlayarak aynı zamanda bize oy veren seçmenleri de dışladığınızı biliyorsunuz herhalde. Bu vergileri kimin bütçesinden aldınız, neyle hangi hakla, bunu yaptınız. Bize oy verenler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi, anayasal vatandaş değil mi? Siz HDP’yi ne sanıyorsunuz yani bunlar karşısında susacak pusacak hiçbir şey yokmuş gibi davranmayacağız ve bu işin peşini kesinikle bırakmayacağız.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ

Cumhurbaşkanlığı sistemini 3. yılını uzun uzun değerlendirecektim bunu yapmayacağız. Hakikaten 3 yılın sonunda hukuk karnesi tam bir fecaat. Ekonomi ve hukuk karnesi tam bir fecaat. Ekonomi Masamız zaten buna ilişkin değerlendirmeleri yaptı ve 3 yılda parlamentonun yaptığı yasal düzenlemelerin iki katından fazlasını tek başına Cumhurbaşkanlığı yaptı tabii ki. Bu arada belediyelere atanan kayyumları bir tarafa bırakıyorum. Boğaziçi’ne kayyum atandı ve Boğaziçi Üniversitesine tek bir gecede fakülteler açıldı. Şimdi Hukuk Fakültesi dekanı diye atadıkları şahıs her gece TV’lerde AKP’nin avukatlığını yapıyor. Üstelik hiçbir hukuk ve etik normuna uymadan bunu yapıyor. Hukuk Fakültesinin neden kurulduğunu böylece görüyoruz. Yani tek adam rejimi ‘ben yaptım oldu’ rejimine dönüşmüş vaziyette. AYM’nin istatistikleri ciddi veriler veriyor. Diyor ki ‘Cumhurbaşkanlığı sisteminin uygulandığı 2018-19 ve 2020 yıllarında 165 iptal başvurusu yapılmış ve norm denetim sonuçları 2019 yılı başvurularından 10’u hakkında 2020’de 13’ü hakkında iptal kararı verildi’. AYM’nin bu konuda güvenlik soruşturması ile ilgili verdiği iptal kararından sonra yine arkadan dolanmak yoluyla iki kez defa iptal edildiği halde bütün itirazlarımıza rağmen kabul edildi.

AYM BASKI ALTINDA

Şimdi AYM tarafından Ahlat’ta Cumhurbaşkanlığı Köşkü yapılmasına dair yasanın iptal edildiğini hatırlarsınız. Burada da kıyı kanununa aykırı denilmişti fakat yine arkadan dolanarak bu saray yapılmasına ilişkin düzenleme Meclis'ten geçirildi. AYM büyük bir baskı altına alınıyor, açıkçası i·ktidarın sevip sevmediği, beğenip beğenmediği kararlara göre bir konum alınıyor. İktidar ortakları tarafından yüksek perdeden AYM kararlarını eleştiri değil direkt suçlayan, aşağılayan, yeren ve tahkir eden sözler sarf ediliyor. Biz daha Gergerlioğlu kararının yerel mahkemede uygulanıp uygulanmayacağını beklerken Meclis kürsüsünde ‘bu karar mağaralarda mı alındı’ sesleri yükseldi. Açıkçası bu bir tehdittir ve anayasal suçtur ve bu suç her gün tekrar tekrar işlenmeye devam ediliyor. Tüm suçlar aklanmaya çalışılırken, meşrulaştırılmaya çalışılırken, anayasanın aslında fiilen lağvedildiği her dakika ifade ediliyor. Bu çağrılar anayasa ve anayasal düzeni ortadan kaldırma çağrılarıdır. Üzülerek belirtmek isterim ki Türkiye’nin legal bir devlet olmadığını ilan etmek istiyorlar. Biz bu hukuksuzluğu asla kabul etmeyeceğiz ve mücadelemize devam edeceğiz.

EJDER MEYVELERİYLE BESLENENLER HALKA PORSYON KÜÇÜLTÜN DİYOR

Tabii ki ekonomi vahim bir tabloda. Sonda söyleyeceğimi şimdi söyleyeyim. 3 yıllık ekonomi tablosunu şöyle özetleyebiliriz. AKP ‘3 Y’ üzerine iktidara gelmişti: Yalan, yolsuzluk ve yasakları kaldıracağız diye. Şimdi 3’ü de pik yapmış durumda. Türkiye tarihinin üst sıralarında seyrediyor. Şimdi AKP açısından ‘3 Ç’ dönemi başladı. Çalma, halkın üzerine Çökme ve ülke kaynaklarını Çöktürme planları. ‘3 Ç’ dönemi var. Ekonomi bunun özeti. Halkın ekonomisi, istikrarı, adil gelir dağılımı, sosyal refah, enflasyon ve işsizliğin düşürülmesi konusunda hiçbir ilerleme yok. Ama yandaş ekonomiyi büyütme politikası devam ediyor. Kendi yandaş ekonomilerini büyütme konusunda, çalma konusunda çoklu maaş konusunda 128 üzerinden 128 tam puanı hak ediyorlar.

Ejder meyveleriyle beslenenler halka porsiyon küçültün diyor.

Fiyatlar uçuk, halk artık rüyasında ejder meyveler değil kayısı görecek.

Neymiş? İtibardan tasarruf edilemezmiş! İtibardan tasarruf edilmez ama bir bebeğin mamasından, bir çocuğun eğitiminden bir emekçinin ekmeğinden zorla tasarruf ettiriyorlar, buna halk gereken cevabı sandıkta verecektir."

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER