Erdoğan dokunulmazlıkların peşinde olduğunu söyledi

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, HDP’li milletvekillerinin “dokunulmazlıklarına” dair “Dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ve yargı yolunun açılmasının takipçisi olmaya mecburuz” dedi.

Erdoğan dokunulmazlıkların peşinde olduğunu söyledi

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası uçağına aldığı “gazetecilerin” sorularını yanıtladı. MHP ile birlikte getirecekleri Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’na dair Erdoğan, “Biliyorsunuz, bizden Hayati Bey’in başkanlığında bir ekip, Milliyetçi Hareket Partisi’nden Feti Bey’in başkanlığında bir ekip çalıştı. Ben, Hayati Bey’in Feti Bey’lerle yaptığı çalışmanın taslak metnini aldım. Bu taslak metni, Devlet Bey’le de paylaştım. Devlet Bey de gerçekten bir nezaket göstermek suretiyle ‘Bu çalışma bizim için geçerlidir’ dedi. Orada bizim yaklaşımımız barajın yüzde 7 olması yönünde. Onun dışında dar bölge, daraltılmış bölge vesaire bu tür şeylere girmiyoruz. Hazırlanan, üzerinde çalışılmış taslak metin konusunda bu hafta veya önümüzdeki hafta arkadaşlar tekrar bir araya gelecekler. Nihai şeklini verip ondan sonra işi bitireceğiz” dedi.

 ‘TAKİPÇİSİYİZ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’e dair de daha önce yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “Devlet Bey de aynı şekilde yaptı. İYİ Parti de bununla ilgili galiba ‘Gelirse bizim kanaatimiz budur.” dedi. Bir defa böyle bir sözde milletvekilinin parlamentomuzda olması bizim için bir kara lekedir. Kesinlikle dokunulmazlığının süratle kaldırılması gerekiyor. Çünkü orada bitmiyor. Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra yargı yolu açılmış oluyor. Biz bu konunun özellikle takipçisi olacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde 14 HDP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelikte çalışma olduğunu söyleyen Erdoğan, “Şu anda hazır olan yaklaşık 15 fezleke var. Bunların da takibinde olacağız. Bunların da dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ve yargı yolunun açılmasının takipçisi olmaya mecburuz. Şu anda Cumhur İttifakı olarak biz bunların peşindeyiz. Bu konuda vatandaşımızın hassasiyetlerini biliyoruz. Parlamentomuzun terörle anılmasını kesinlikle istemiyoruz” açıklamasında bulundu. 

‘ENFLASYON DÜŞECEK’

Erdoğan enflasyonun ne zaman düşeceği sorusuna da finansal piyasalardaki istikrarın devamına ve TL’ye olan ilginin artmasına yönelik ilave çalışmalarının sürdüğünü ileri sürdü. Muhalefetin ısrarla eleştirdiği “faiz sebep, enflasyon neticedir” sözlerini bir kez daha sarf eden Erdoğan, şunları öne sürdü: “Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.” 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER