'Devletin boşalan kasalarının, vatandaşın boşalan ceplerinin sebebi Erdoğan ve onun ortaklarıdır'

Ali Babacan, partisinin İstanbul Sultanbeyli ilçe kongresinde konuştu.

'Devletin boşalan kasalarının, vatandaşın boşalan ceplerinin sebebi Erdoğan ve onun ortaklarıdır'

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Devletin boşalan kasalarının, vatandaşın boşalan ceplerinin sebebi dış mihraklar falan değil. Bu yaşananların bir tek sorumlusu var: Kafasına esince Merkez Bankası Başkanı’nı görevden alan, ekonomi bakanını görevden affeden, bağımsız olması gereken kurumlara açıkça talimat veren, dış ilişkilerde itibarımızı yerle bir eden Erdoğan ve onun ortaklarıdır" dedi.

Ali Babacan, partisinin İstanbul Sultanbeyli ilçe kongresinde konuştu. "Açlığa, yokluğa karşı ‘Bu istiklal savaşıdır, nastır’ diyerek bu milletin tertemiz duygularını istismar edenlere soruyorum" diyen Babacan, şu satır başlarıyla şunları söyledi:

YERİNİ HATIRLIYORSANIZ ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

Yerini hatırlıyorsanız elinizi vicdanınıza koyun. Ülkemizde yaşanan sorunların kaynağı dışarıda değil. Devletin boşalan kasalarının, vatandaşın boşalan ceplerinin sebebi dış mihraklar falan değil. Bu yaşananların bir tek sorumlusu var: Kafasına esince Merkez Bankası Başkanı’nı görevden alan, ekonomi bakanını görevden affeden, bağımsız olması gereken kurumlara açıkça talimat veren, dış ilişkilerde itibarımızı yerle bir eden Erdoğan ve onun ortaklarıdır.

HALK SANA ‘VATANINI SATIYOR MUSUN’ DİYE SORMUYOR

Vatandaş, ‘Geçinemiyorum, yetiştiremiyorum’ diyor. Emekli, 'Maaşım ayın ilk 10-15 gününde bitiyor, kalan günlerde ben aç kalıyorum’ diyor. Bunlar ne diyor? ‘En azından vatanı satmıyoruz, dış güçlere boyun eğmiyoruz, terörist değiliz’ diyorlar. Halk sana ‘Sen terörist misin? Vatanı satıyor musun’ diye sormuyor ki ‘Ben ekmek parasına muhtaç kaldım’ diyor. Sen bunun cevabını ver.

HİÇ KİMSENİN VATANINI SATTIĞI FALAN YOK

Geçim sıkıntısıyla beli bükülen anne babalar da sadece onları haber yaptığı için tutuklanan gazeteciler de yarınlarına endişeyle bakan gençler de terörist falan değil. Hiç kimsenin vatanını sattığı falan yok. Bu ülkenin vatandaşları bu ülkeyi çok seviyorlar. Ama siz, artık bunu görmüyorsunuz. Sürekli düşman arıyorsunuz. Vatandaşlarımız bu ülkeyi öyle çok seviyorlar ki yarınlarını burada kurmak, çocukların düğünlerini burada düzenlemek, torunlarını burada kucaklarına almak istiyorlar.

HAZİNE'NİN BORÇLANMA FAZİ 24'E DAYANDI

Hazine'nin borçlanma faizini tam 7 puan arttırdınız. Hazine’nin borçlanma faizi, eylül ayında yüzde 17’ydi, şu anda yüzde 24’e dayandı. Kur ve enflasyon artınca Hazine daha pahalı borçlanır. Bunun çaresi yok. Haydi talimatla Hazine’nin faizlerini düşürsün, görelim. Talimat Merkez Bankası’na işliyor da nas Merkez Bankası faizleriyle ilgili de Hazine faizleriyle ilgili nas yok muymuş? Mesele faizi düşürmekse bizim zamanında yaptığımız gibi topyekûn düşüreceksiniz. Hem Merkez Bankası faizi hem Hazine faizi hem piyasa faizi, hepsi tek haneye düştü.

KİMSE MEMLEKETE SİZİN YAPTIĞINIZDAN DAHA BÜYÜK ZARARI VEREMEDİ

Halkın yaşadığı acılara, dertlere çözüm üretemeyince hemen konuyu ülkenin bekasına bağlayıveriyorlar. Malzeme hazır, ‘beka meselesi’, ‘vatan meselesi’. Kardeşim, kimse memlekete şu anda sizin yaptığınızdan daha büyük bir zararı veremedi. Bu ülke e-muhtırayı, 17-25 Aralık’ı, parti kapatma davasını, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü yaşadı. Bunların hiçbirisinde ekonomimiz bu kadar zarar görmemişti. Hiçbirisinde kur bu kadar artmadı. Hiçbirisinde Hazine’nin borçlanma faizleri bu kadar artmadı.

HER GÜN TÜRKİYE’NİN BAŞARILARININ ÜSTÜNE BİR TOPRAK DAHA ATIYORSUNUZ

Sayın Erdoğan, aklı evvel danışmanlarınız ve saçma teorileriniz işe yaramıyor. Kulak tıkadığınız halkınız size arkasını dönüyor. Her geçen gün Türkiye’nin başarılarının üstüne bir toprak daha atıyorsunuz. Ülkenin başarılarını yerin dibine gömdünüz. Umutlarını tükettiğiniz, yarınlarını harcadığınız, birikimlerini sıfırladığınız bu ülkenin haysiyetli insanlarının yüzüne bakmaya artık cesaretiniz yok.

BU ŞARKININ NAKARATI BİTTİ, YENİ ŞARKILARI DEVA PARTİSİ YAZACAK

Bu hikâyenin sonu geldi. Bu şarkının nakaratı bitti. İnşallah noktayı da DEVA Partisi koyacak. Hep birlikte, gür ve çok sesli bir şekilde söyleyeceğimiz yeni şarkıları artık DEVA Partisi yazacak. Sayılı gün çabuk geçer. Müsait bir yerde inecekler.”

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2021, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER