Demirtaş: Hakan Fidan ‘Gonzalo’dan sonra Öcalan’ın fikirleri beni çok etkilemiştir’ dedi

Kobani davasında yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hakan Fidan’ın, Öcalan hakkında ‘Muazzam fikirleri var. Gonzalo’dan sonra Öcalan’ın fikirleri beni çok etkilemiştir’ sözlerini ben kulaklarımla duydum" ifadesini kullandı.

Demirtaş: Hakan Fidan ‘Gonzalo’dan sonra Öcalan’ın fikirleri beni çok etkilemiştir’ dedi

6-8 Ekim 2014’teki Kobani eylemleri gerekçesiyle aralarında HDP’nin önceki dönem eş genel başkanları ve merkez yürütme kurulu üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 HDP’linin yargılandığı ‘Kobani davası’, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre davada konuşan HDP esi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi de dahil olmak üzere birçok cezaevinde tadilatlara ve yenilemelere başlandığını söyleyerek “Sanırım bu tadilatlar bizim için yapılmıyor. Yeni gelecek olanlar için yapılıyor. Temiz yerlerde kalsınlar diye yapılıyor” dedi.

‘ŞU ANDA BİLE PKK’YLE GÖRÜŞÜLÜYOR OLABİLİR’

“İnsanlara PKK yöneticiliği vasfını yüklemek o kadar kolay ki Türkiye’de” diyen Demirtaş, “Bundan PKK bile rahatsız. PKK’de bırakın yöneticiliği, üye bile olmak çok zordur. Nasıl herkes yönetici?” diye sordu.

Devletin kumpas kurduğunu söyleyen Demirtaş, “Türkiye Devleti, MGK kararı ve Cumhurbaşkanı onayıyla defalarca PKK’yle ve PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşmeler yaptı ama AKP döneminde 7 defa ciddi görüşmeler yapıldı. Şu anda bile bu görüşmeler gerçekleşiyor olabilir. PKK 1978’de kurulmuş silahlı bir örgüttür. Örgütlediği kadroları olmuştur” ifadelerini kullandı.

HAKAN FİDAN İDDİASI: ÖCALAN İÇİN MUAZZAM FİKİRLERİ VAR DEMİŞ

“Devran çok hızlı dönecek” diyen Demirtaş, bu topraklara barış getireceklerin söyleyerek, şunları dedi: “Bugün ülkenin düşmanı diye baktığınız siyasetçiler faaliyet yürüttüğü dönemde Hakan Fidan, Öcalan’la en çok ilgilenen insanlardan biriydi. Fidan’ın Öcalan hakkında ‘Muazzam fikirleri var. Gonzalo’dan sonra Öcalan’ın fikirleri beni en çok etkilemiştir’ sözlerini ben kulaklarımla duydum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER