CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor

ADANA - HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınmasının hukuki olmadığını belirten CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, operasyon ile muhalefet bloğunun parçalanmak istendiğine dikkati çekerek, “Bunun adı hukuk ya da demokrasi değil zulümdür” dedi.

CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 2014 yılındaki Kobanê eylemleri gerekçesiyle çok sayıda Halkların Demokratik Partili (HDP) siyasetçinin gözaltına alınmasına tepki göstererek, operasyonun hukuki olmadığını söyledi. İktidarın, HDP’li siyasetçiler üzerinden muhalif seslere “aba altından sopa” gösterdiğini belirten Çelebi, “Ülkeyi yönetemeyen ve oyları her geçen gün eriyen iktidar, muhalefet bloğunu parçalayıp iktidarını koruyabilmek için hukuki ve insani olmayan yöntemlere başvuruyor. İktidar ne yaparsa yapsın önümüzdeki ilk seçimde hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi verenler kazanacak” dedi.

'OPERASYON TALİMATLADIR'

6 yıl sonra yapılan operasyonun siyasi amaçlar taşıdığını belirten Çelebi, “Bu operasyon yargının iktidarın elinde bir sopaya dönüştüğünü bir kez daha göstermiştir. Operasyonun başındaki Cumhuriyet Başsavcısının Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaretinden bir hafta sonra bu operasyonun gerçekleşmesi, operasyonun talimatla gerçekleştiği kanısını destekleyen bir durumdur. Milyonlarca seçmenin özgür iradesiyle seçtiği siyasetçileri 6 yıl önceki gerekçelerle gözaltına almak demokratik hak ve özgürlüklere, seçme-seçilme hakkına yönelik ağır bir saldırıdır. Kayyum uygulamasıyla HDP’li belediyeleri ele geçiren iktidar, bu operasyonla HDP’ye ve seçmenine son darbeyi vurmak istemektedir. Bunun adı hukuk ya da demokrasi değil zulümdür. Milli iradeyi sadece kendilerine oy vermekle eş değer gören iktidar, seçilen diğer siyasi partilerin temsilcilerini hukuki olmayan yöntemlerle alaşağı etmeye çalışmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. 

AKP KAYBEDECEK

Çelebi, demokrasi güçlerinin yerel seçimlerde elde ettiği başarıyı kendisine tehdit olarak gördüğünü dikkati çekerek, şunları söyledi: “Yaptırdığı anketlerde eriyen oy oranlarını gören iktidar, toplumun barışı, huzuru, refahını sağlamak yerine, siyasi operasyonlarla muhalefeti dağıtmaya, parçalamaya, düşmanlıklar yaratmaya çalışıyor. Siyasal iktidarın bu otokratik anlayışına yenik düşmeyeceğiz. İktidar ne yaparsa yapsın önümüzdeki ilk seçimde hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi verenler mutlaka kazanacak.” (Adana/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER