Çakırözer: Basın özgürlüğünü ve siyasetçilerin ifade özgürlüğünü korumak iktidarın ana sorumluluğudur

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na yapılan saldırının ardından 2021 yılının ilk 15 gününde Türkiye’de 5 gazetecinin fiili saldırıya uğradığını belirtti.

Çakırözer: Basın özgürlüğünü ve siyasetçilerin ifade özgürlüğünü korumak iktidarın ana sorumluluğudur

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na yapılan saldırının ardından 2021 yılının ilk 15 gününde Türkiye’de 5 gazetecinin fiili saldırıya uğradığını belirtti. Gelecek Partili Selçuk Özdağ'a yapılan saldırıyı da hatırlatan Çakırözer, "Halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünü korumak, gazetecilerin basın özgürlüğünü, siyasetçilerin ifade özgürlüğünü korumak iktidarın ana sorumluluğudur" dedi.

CHP'nin gazeteci kökenli milletvekili Çakırözer, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Uğuroğlu'nun evinin önünde uğradığı saldırı sonrası, son dönemlerde gazetecilerin uğradığı saldırıları gündeme getirdi. 2019 yılında 34, 2020 yılında 17, 2021 yılında 5 gazetecinin saldırıya uğradığını söyleyerek "Gazetecilere, siyasetçilere yönelik saldırıları yapanlara karşı bugüne kadar sürdürülen 'cezasızlık' politikaları artık son bulmalı, bu saldırıların failleri yargı önünde hesap vermeli ve gereken caydırıcı cezaları almalıdır. Cezasızlık politikası sürer, caydırıcı cezalar verilmezse saldırılar artarak sürecektir" dedi.

Çakırözer'in yaptığı yazılı açıklama şöyle: 

İKTİDARIN ANA SORUMLULUĞU

Gazetecilere yönelik tehditler hayatlarını hedef alan saldırılara dönüşüyor. Hem gazetecilerin basın özgürlüğü, hem de saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve tüm siyasetçilerin ifade özgürlüğünü sonuna kadar kullanmalarını sağlamak iktidarın ana sorumluluğudur. Bunun için de öncelikle onların can güvenliğinin korunması gerekir. Bu saldırıların faillerine caydırıcı ceza verilmezse, saldırılar artarak devam eder. 

SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

2019 yılında gazeteciler Sabahattin Önkibar, Ahmet Takan, Yavuz Selim Demirağ, Murat İde yazıları, haberleri nedeniyle sokak ortasında saldırıya uğradı. Ama gazetecilere saldıranların sorumluları caydırıcı cezalara çarptırılmadı. Bu cezasızlık politikası yeni saldırıların kapısını araladı. 2020 yılında da saldırılar devam etti. Aralarında Elazığ ve Diyarbakır’daki yerel gazetecilerin de bulunduğu 17 basın çalışanı haberleri ve paylaşımları nedeniyle darp edildi ya da tehdit edildi. Tüm uyarılarımıza, aylık açıkladığımız raporlarımıza rağmen gazetecilere saldırılar devam ediyor.

UYARIYORUZ DİNLEYEN YOK

2 yıldır uyarıyoruz dinleyen yok. Ve maalesef bu yıl da gazetecilere fiili saldırılarla başladı. Aksaray’da Anadolu’nun Sesi Gazetesi Haber Koordinatörü İzzet Tınmaz, Aydın’da Adliye önünde haber kovalayan gazeteciler Murat Uçkaç ve Kıymet Sarıyıldız. İstanbul’da KRT TV programcısı Avukat Afşin Hatipoğlu ve Ankara’da Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu sokak ortasında saldırıya uğradılar. Bu vahim gidişatı durdurmalıyız.

"CEZASIZLIK" POLİTİKALARI

Bu saldırıların önüne geçilmesi için öncelikle iktidar sahiplerinin haberi, yazısı nedeniyle gazetecileri; muhalif görüşü nedeniyle de siyasetçileri tehdit etmekten, hedef göstermekten vazgeçmesi gerekir. Halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünü korumak, gazetecilerin basın özgürlüğünü, siyasetçilerin ifade özgürlüğünü korumak iktidarın ana sorumluluğudur. Bunun için de öncelikle can güvenliği sağlanmalıdır. Gazetecilere yönelik bu kabul edilemez saldırılar, halkın haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü yok saymaktadır. Basın özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden, reformdan bahsedilemez. Gazetecilere, siyasetçilere yönelik saldırıları yapanlara karşı bugüne kadar sürdürülen 'cezasızlık' politikaları artık son bulmalı, bu saldırıların failleri yargı önünde hesap vermeli ve gereken caydırıcı cezaları almalıdır. Cezasızlık politikası sürer, caydırıcı cezalar verilmezse saldırılar artarak sürecektir.(ANKA)

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER