Beştaş: Halk iradesini korumaya devam edeceğiz

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz halk iradesini korumaya ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye her zeminde olduğu gibi Meclis’te de devam edeceğiz” dedi.

Beştaş: Halk iradesini korumaya devam edeceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, dün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”nin muhalefet oylarıyla reddedilmesine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

'OYLAMA SONUCU SABİTTİR, NETTİR VE RESMİDİR'

Kanun teklifinin çoğunluk oylarıyla Genel Kurul’da reddedildiğini ifade eden Beştaş , bu durumun İçtüzüğün 81’inci maddesine göre maddelere geçilmesi ya da tümü kabul edilmeyen kanun tekliflerinin Genel Kurulca reddedilmiş sayıldığı anlamına geldiğini belirterek, “Bu durumda bir yıl içinde tekrar aynı kanun teklifi, Genel Kurul oyuna sunulamıyor. Yani şu anda tablo budur. Yapılan oylama sonucunda Meclis Başkanlık Divanı ve Meclis Başkanvekili ‘Kabul edilmemiştir’ şeklinde ilan etti. Oylama sonucu sabittir, nettir ve resmidir. Kanun teklifi reddedildiği için bunun dışında hiçbir tartışma olamaz” dedi.

'OYLAMANIN GEÇERSİZ SAYILMASI İÇİN BAZI GİRİŞİMLERDE BULUNULDU'

Oylama sonrasında oylamanın geçersiz sayılması için bazı girişimlerde bulunulduğunu kaydeden Beştaş, Meclis Başkanlık Divanı’nın toplantıya çağrıldığını söyledi. Beştaş, “Bu toplantıya çağrıda da açıkça ‘teklifin maddelerinin görüşülmesine geçilmesi hakkında İçtüzüğün 13’üncü maddesi çerçevesinde yapılan başvuruların değerlendirilmesi amacıyla’ deniyor. Yani Meclis Başkanlık Divanı kendi çoğunluğuna dayanarak yapılan oylamayı geçersiz kabul etmek için Genel Kurul’da tekrar gündeme getirmeye çalışıyor. Oysaki İçtüzüğün 13’üncü maddesinin 2’nci fıkrasının son cümlesi açıkça itirazın sonradan aykırılığın anlaşılması durumunda yapılacağı şeklinde bir cümle söylüyor, burada böyle bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.  

Beştaş' sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Meclis Başkanlık Divanı’nın toplanması ve bunu değerlendirmesi katiyen İçtüzük hükümlerine aykırıdır. Çünkü ortada herhangi bir itiraz yok, sonradan ortaya çıkan bir itiraz ya da bir gerekçe söz konusu değil. Reddedilmiş bir oylama tekrar katiyen gerçekleştirilemez birleşim yenilenemez. Bunun yolu kapalıdır, böyle bir usul yoktur. Ancak iktidarın bir kanun yapma tekniği var. Hiçbir şekilde muhalefetle uzlaşmak konusunda bir girişim ve kültürleri yok. ‘Biz çoğunluğuz ve her istediğimizi yaparız’ diyorlar. Demokratik bir yaklaşım ve zihniyet içinde değiller."

HDP OLARAK DİRENECEĞİZ

"Biz komisyon aşamasından Genel Kurul aşamasına kadar bunun fişleme olduğunu, güvenlik soruşturmasının ne kadar keyfi olduğunu tek tek anlattık. Günlerce anlattık fakat tek bir adım atılmadı. Bütün muhalefet partileri bunu söyledi. 2 gün boyunca yapılan görüşmelerde biz HDP olarak direneceğimizi ve geçmemesi için İçtüzükten kaynaklı her türlü hakkımızı kullanacağımızı belirttik. Dünkü oylamada muhalefetin demokratik iradesi açıkça galip gelmiştir. Maç 90 dakikadır ve bu 90 dakikada gol oldu. Şimdi bu gole ofsayt diyerek bozmaya çalışan bir akıl var. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Maçı kurallarına göre oynadık şimdi atılan golü iptal ettirmeye çalışıyorlar. Bunu yapana mızıkçı derler, oyunbozan derler. AKP ve MHP mızıkçılık, oyunbozanlık yapıyor. Oyunun kurallarını kabul etmiyor. Kendi aleyhine bir sonuç çıktığı için kabul etmiyor. Demokrasinin gereği muhalefet partilerinin dün açık oylarıyla ortaya çıkardığı sonucu kabul etmektir. Fişleme yasasının 1 yıl içinde bir daha gündeme gelmemesi gerekiyor."

DEMOKRASİNİN ZERRESİNİN KALMADIĞI BİR NOKTA

"Dün ve bugün Meclis'te tarihi iki gün yaşanıyor. Sadece oy sayısına güvenen, iç demokrasinin gereklerini kabul etmeyen, tüzük kurallarını kabul etmeyen ve Anayasanın temeli kendi aleyhine olunca kabul etmeyen bir zihniyet kaybetmeye mahkumdur. 31 Mart seçimlerinde ‘Seçimi kazanamadım, tekrar seçim yapacağım’ diyen zihniyet bugün de güvenlik soruşturması yasasında ‘Ben kaybettim, ilan edilen netleşen, Meclis TV’nin yayınladığı ve tutanaklara geçen sonucu kabul etmiyorum’ diyor. Biz bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz, kesinlikle. Dün oradaydık, bütün bunları birlikte deneyimledik. AKP-MHP blokunun birlikte bu ülkeyi getirdiği nokta artık demokrasinin zerresinin kalmadığı bir noktadır. ‘Biz kazanırsak sonuç doğrudur, biz kaybedersek sonuç yanlıştır’ şeklindeki yaklaşım kesinlikle ahlak, etik ve hukuk kuralları ile asla bağdaşmamaktadır. "

HALKIN İRADESİNİ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ

"Biz bunun gereğini sonuna kadar savunacağız. Dün yasa düşmüştür, görüşmeleri bitmiştir. İçtüzük 81, 13 ve 141 ile bunu açık şekilde belgelendirdik. Meclis İçtüzüğü Meclis'in anayasasıdır. Hiç kimsenin bunu ihlal etme gibi bir lüksü ve hakkı yoktur. Biz halk iradesini korumaya ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye her zeminde olduğu gibi Meclis’te de devam edeceğiz.”

İLGİLİ HABERLER

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER