Babacan: Cumhur İttifakı'na oy verenler 'Bizi kurtarın' diye yakınıyor

‘Programımızı hazırlarken en çok mesai harcadığımız alan Kürt sorunuydu’ diyen DEVA lideri Babacan, ittifak dahil olmak üzere partisinin politikalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Babacan: Cumhur İttifakı'na oy verenler 'Bizi kurtarın' diye yakınıyor

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Kürt sorunu, partisinin politikaları ve seçim ittifakına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan DEVA lideri Ali Babacan, Millet İttifakı’na katılıp katılmayacakları konusunda “Altı partinin ortak çalışması bir ittifak vizyonuyla devam edecekse ki doğal akışı bu yönde, o zaman kurulacak ittifakın ilke ve değerlerinin de çalışılması ve üzerinde uzlaşılması gerekiyor. Böyle bir süreç içerisinde biz bir aktör olarak yer almışken, altı partinin bu sürecinin doğal akışının sonucunun ittifaka doğru olduğuyla ilgili bir ön kabul de varken başka ittifaklarla ilgili konuları aklımızdan geçirmenin ve başkalarıyla bu işleri konuşmanın etik olmayacağını düşünüyoruz. Alternatif süreçler etik olmaz bizim açımızdan. Yedek ittifak çalışmamız yok” açıklamasında bulundu.

‘KÜRT SORUNU VARDIR VE ÇÖZÜM HAKLARININ TANINMASINDAN GEÇİYOR’

Kürt sorununa ilişkin değerlendirmeden bulunan Babacan, parti programlarını hazırlarken en çok mesai harcadıkları konunun Kürt sorunu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Varlığını kabul ediyoruz. Çözümünün temel insan hakları ve özgürlüklerin aynen tanınmasından geçtiğini söylüyoruz. Çözüm Sürecinde bir terör örgütünün yapacakları ile kendi vatandaşlarımızın temel haklarının ilerlemesinin aynı masada pazarlık konusu yapılmasını yanlış görüyoruz. Terörle mücadeleyi ayırmamız gerekiyor. Terörle mücadelenin sadece teröristleri etkisiz hale getirerek bitmeyeceğini bilmek gerekiyor. 40 yılda bitmiş mi? Bölgesel ve bölge ötesindeki ülkelerle yakın diyalog, iş birliği gerekiyor. Kök sebeplere inmek, çatışma çözümü alanına bakmak gerekiyor. Programımızı hazırlarken en çok mesai harcadığımız alan Kürt sorunuydu.”

‘CUMHUR İTTİFAKI’NA OY VERENLER ‘BİZİ KURTARIN’ DİYE YAKINIYOR’

Cumhur İttifakı’na oy veren yurttaşların “Bizi kurtarın” diye yakındıklarını, seçim sonrasını yönetmenin çok önemli oluğunu ve hazırlık yapılması gerektiğini kaydeden Babacan, “Otokrat liderlerden demokrat liderlere dönülen ancak hazırlıksız olduğu için çözüm üretemeyen ülkeler var. Demokrasinin, vatandaşları için refah ve güvenlik üretebileceğini ispat etmemiz lazım. Aksi halde başka bir döngü gelir ve işler başka otokrat lidere doğru evrilebilir. Onun için sadece seçim kazanmak değil, demokrasinin de kazanmasını sağlamak ve Türkiye’yi kazanmak çok önemli” dedi.

‘AKP SEÇMENİ ŞU AN OY VERDİĞİ PARTİSİ SAVUNAMIYOR’

AKP’ye oy vermiş seçmenin şu anda partiyi savunmadığını anlatan Babacan, “AKP seçmenini iyi anlamak gerekiyor. İnsanların korkularını, endişelerini gidermek gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER