Şiddetli yağışlar sonucu su seviyelerinin yükselmeye devam ettiği Rusya ve Kazakistan'da sel tehdidi sürüyor. Son yıllarda yaşanan en şiddetli sel felaketleri nedeniyle her iki ülkenin kime bölgelerinde olağanüstü hal ilan edilmiş durumda.

Kazakistan'daki 17 bölgeden 5'i felaketten etkilendi. Ülkedeki 6 nehirdeki su seviyesi halen yükseliyor.

Kazak Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, sel felaketlerinin başlangıcından bu yana 86 binden fazla bulundukları bölgelerden tahliye edildi. Tahliye edilenlerin 8 bin 472'sinin geçici konutlara yerleştirildiği, geri kalanların ise toplum içinde güvenli yerlerde olduğuna inanıldığı belirtildi.

Gazze’de can kaybı 36 bine yaklaştı Gazze’de can kaybı 36 bine yaklaştı

Kazakistan ayrıca 81 bin hayvanı da güvenli bir yere götürdüğünü kaydetti. 

Rusya’da ise, çoğu Orenburg bölgesinde olmak üzere 6 bin 500'den fazla kişi sel felaketi nedeniyle tahliye edildi. Ural ve Tobol nehirleri hızla yükselerek bölgenin merkezi Orenburg'u ve Batı Sibirya'daki Kurgan şehrini tehdit etmeye devam ediyor.

Orenburg bölgesi, Ural nehrinin Orsk şehrini neredeyse tamamen sular altında bırakmasıyla Rusya'nın en çok etkilenen bölgesi oldu. Buradaki Orsk barajının taşmasıyla 4 kişi hayatını kaybetti. 10 bin ev ise sular altında kaldı.