Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'daki gerçekleşen saldırının ardından Rusya halkına seslendi.

Putin, Crocus City'de yaşananlar için "kanlı ve barbarca terör saldırısı" nitelemesinde bulundu. "Crocus'taki terör saldırısının dört faili de bulundu ve gözaltına alındı" diyen Putin, "Crocus’taki terör eyleminin kurbanı hiçbir suçu olmayan onlarca sivil oldu" diye konuştu.

BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı

Yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı dileyip gereken yardımın sağlanacağını belirten Putin, "Hiç kimse ve hiçbir şey birlikteliğimizi ve Rusya halkının gücünü sarsamaz" ifadelerini kullandı. 

UKRAYNA'YI İŞARET ETTİ

Rus lider, "Crocus’ta ateş açanlar Ukrayna yönünde hareket etti, orada onlar için bir ‘pencere’ hazır hale getirilmişti" sözleriyle saldırının arkasındaki güç olarak Ukrayna’yı işaret etti. Putin, "Suçlular, soğukkanlılıkla öldürmeye, bir zamanlar Nazilerin yaptığı gibi doğrudan Rusları kurşuna dizmeye gidiyorlardı" dedi,

Crocus’taki terör eyleminin tüm failleri ve organizatörleri adil bir ceza alacağını vurgulayan Putin, "Her birini tespit edip cezalandıracağız" dedi.

"Ortak gayemiz tek saf olmak, öyle de olacak" diye devam eden Rus lider, "Rusya defalarca ağır sınavlardan geçti, şimdi de öyle olacak" ifadesini kullandı. Putin, "teröristleri intikam beklediğinin altını çizdi.

'MİLLİ YAS' İLAN ETTİ

Putin, 24 Mart gününün milli yas ilan edildiğini de açıkladı.