Riha’nın merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Micit Mahallesi’nde, 24 Mart 2022 yılında özel harekat polislerinin atış talimi yaptığı alanda 16 yaşındaki Muharrem Aksem ölü olarak bulundu. Aradan geçen iki yılda Aksem cinayeti aydınlığa kavuşturulmuş değil.

Aile ve avukatların talim alanını kullandıklarını tespit edip halklarında suç duyurusunda bulunduğu 15 özel hareket polisi hakkında Valilik soruşturma izin vermedi. Valiliğin kararı Antep İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmasına rağmen bugüne kadar dosyada bir gelişme yaşanmadı. Aradan geçen zamanda dosyadak "gizlilik" kararı da kaldırılmadı.

Aksem Ailesi'nin avukatı Hatice Öz, iki yıldır yerinde sayan soruşturmaya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 

SORUŞTURMAYA VALİLİK ENGELİ

Aksem’in iki yıl önce emniyetin talim alanı olarak kullandığı yerde elinde patlamış cisim ile ölü olarak bulunduğunu hatırlatan Öz, “Gelen adli tıp raporunda da patlamadan kaynaklı öldüğü belirlendi. Hala soruşturma devam etmekte. İdari olarak ta biz bir dava açtık. Alanın özel hareket polisleri tarafından kullanıldığı tespit edildi. 15 personelden bilgi alındı ve iki yıl önce Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı Urfa Valiliğinden soruşturma izni almak için talepte bulundu. Ancak Valilik bu izni vermedi. Biz Valiliğin kararına itiraz ettik. Antep Bölge Mahkemesi itirazımızı yerinden bularak ‘soruşturma izni verilsin’ dedi. Devamında 15 polisin isimleri belirtilerek Valilikten tekrar bir soruşturma izni istendi. Valilik ikinci kez izin talebini ret etti. Buna karşı itiraz ettik ve itirazımız bölge mahkemesi tarafından tekrar kabul gördü. Şuan 15 personel hakkında idari soruşturma devam ediyor. Dava dosyasından gizlilik olduğu için neler yaşandı bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘ALAN ATIŞ TALİM ALANI OLARAK KULLANIYOR’

Aksem’in yaşamını yitirmesinin üzerinden iki yıl geçtiğinin altını çizen Öz, dosyada etkin bir soruşturma yürütülmediğini kaydetti. Aile ve avukatların adil yargılama yapıldığı noktasında ortak şüpheleri olduğuna dikkati çeken Öz, “Yetkililere tekrardan sesleniyoruz; bu dosyayı unutmayalım. Bu dosya basit bir dosya değil. Köylüler Aksem cinayetinden sonra söz konusu alanı kullanmamaya başladılar. Fakat hala hayvanları söz konusu alana gidip geliyor. Alan hala emniyet tarafından atış talim alanı olarak kullanılmaya devam ediliyor” diye konuştu. 

‘GİZLİLİK KARARI KALKMALI’

Aksem ailesinin tek talebinin sorumluların cezalandırması olduğunu vurgulayan Öz, “Bizim beklentimiz ise etkin bir soruşturma yürütülmesi. Dosyada delillerin karartılması artık söz konusu değil. Gizlilik kararının biran önce kaldırılması ve adı geçen 15 kişi hakkında kovuşturmanın başlaması gerek” dedi. “Muharrem bugün yaşasaydı 18 yaşında bir genç olurdur” diyen Öz, devamında şunları söyledi: “Bugün maalesef devletin ihmali sonucunda yaşamını yitirdi. Tek temennimiz Muharrem’in unutulmaması. Biz unutulduğunu düşünüyoruz artık. Olay yaşandığından çok ses getirdi ancak şuan kimse ilgilenmiyor. Muharrem’in tekrar gündeme gelmesi ve etkin bir soruşturmanın önünün açılması gerek. Bunu için herkese sesleniyoruz; yurttaş olarak bu bizim hepimizin görevi.” 

75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız fenalaştı 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız fenalaştı

MA / Emrullah Acar