Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesinde 7 yıl önce özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez tarafından vurularak katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasının 6’ncı duruşması Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Kazanhan’ın ailesi, Şirnex Barosu Başkanı ve aile avukatı Rojhat Dilsiz, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Cizîr ilçe yönetimi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Hafıza Merkezi üyeleri katıldı. 

HTS, BAZ İSTASYONLARI VE HESAP HAREKETLERİ

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Kazanhan’ın avukatı Rojhat Dilsiz, beyanlarda bulundu. Dilsiz, dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep ederek, “7 yıldır dosyayı takip ediyoruz geldiğimiz aşamada ise sanığa ulaşamama durumudur. Avukat ve barolar olarak faili kolluk olan dosyalarda cezasızlık politikasına aşinayız. Emsal olacak bir dosyaydı. En son talebimizi uygun görüp gerekli işlemleri başlattınız ama baz istasyonları, HTS kayıtları ve banka dökümlerine ilişkin mahkeme karar vermedi. Bu kişi Türkiye’de mi? Burada ise daha etkin bir arama yapılabilir. Telefon kayıtları incelesin, baz incelemesi yapılsın ve banka hesaplarının incelemesi ve detaylı bir araştırma talep ediyoruz” dedi.  

‘AKRABALARININ ADRESLERİ TESPİT EDİLSİN’ 

DEM Parti Diyadin ilçe başkanı gözaltına alındı DEM Parti Diyadin ilçe başkanı gözaltına alındı

Ardından söz alan iddia makamı, “Kırmızı Bülten” aramasına ilişkin eksik hususların giderilmesi ve yakalama kararının infaz sonucunun beklemesini talep ederek, “Sanığın uzun süredir yakalanamadığı göz önünde bulundurulduğundan yakın akrabaları dahil olmak üzere adres tespiti ile bu adreslerde yakalama kararının infazı için savcılıklara yazı yazılması” talebinde bulundu. 

TÜM TALEPLER REDDİLDİ

Mahkeme heyeti, tüm talepleri reddederek, yakalama kararı ve Kırmızı Bülten kararının beklenmesine karar vererek, bir sonra ki duruşmayı 5 Haziran’a erteledi. (Şırnak/MA)