Erzîngan’ın Licik (İliç) ilçesinde 13 Şubat’ta altın madeninde göçük meydana gelmesi sonrası 9 işçi toprak altında kaldı. Bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çevre, Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı, Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ve Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, açıklama yaptı. 

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Alparslar Bayraktar, faciayı “olay” olarak değerlendirerek, "Olayın oluş şekliyle alakalı çalışmalarımız adli ve idari yönden sürüyor. Adli süreç konusunda 9 kişi hakkında cezai ve adli işlemler devam ediyor, bu sayı artabilir. Bu süreç titizlikle devam ediyor. 14 Şubat itibarıyla maden faaliyetleri durdu" dedi. 

İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti

ÇALIŞMALARA ARA VERİLDİ

Arama-kurtarma çalışmalarının 3 bine yakın personel ve 800’ün üzerinde araç ile sürdüğünü kaydeden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, alandaki kaymanın durmadığını ifade etti. Yerlikaya, “Onun için arama çalışmalarına ara veriyoruz. ‘Aşağıda güvenle çalışabilirsiniz’ dendiği anda AFAD çalışmalarına devam edecek” diye belirtti.