Beşiktaş Gayrettepe’de 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2’nci katlarında faaliyet yürüten gece kulübünün tadilatı sırasında çoğu işçi olmak üzere 29 kişinin yaşamını yitirdiği yangın ile ilgili 8 kişi tutuklandı. İstanbul Adliyesi Müracaat Savcılığında dün ifadeleri alınan 11 kişiden 9'u "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.  2 kişi savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Sulh Ceza Hakimliğindeki işlemleri tamamlanan 9 kişiden 8’i tutuklanırken, 1’i adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Öte yandan, söz konusu iş yerinin ruhsatlandırılması, çalışma izni ve esasları ile süreç içindeki denetimlerine dair tüm bilgi ve belgelerin toplanmaya devam edildiği, ilgili kamu ve belediye görevlileri hakkında soruşturma işlemi yapılacağı belirtildi.

GÖZALTINA ALINANLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, iş yerinin mesul müdürü İ.Ş. (65), iş yerinin ortakları M.M.C. (45), Ş.Ş. (50) ve F.D, muhasebeci S.A. (39), işletme müdürü A.A.P. (26), tadilatla ilgili metal işler sorumlusu K.E. (47), metal işler firma sahibi Ç.A. (43) ve mobilyacı E.E. (40) gözaltına alındı. E.E. emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çalışmalar kapsamında iş yeri teknik servis sorumlusu İ.B., iş kazasından suç kaydı bulunan sahne yapımı firması sahibi D.Ç. ve sahne yapımı teknik servis firması sahibi S.Ç. de gözaltına alınmıştı.