Kadıköy’de “Rabe Dema Azadî û Serkeftinê Ye - Şimdi Özgürlük Zamanı” şiarıyla 17 Mart Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda gerçekleştirilecek olan 2024 İstanbul Newroz’una çağrı yapmak ve bildiri dağıtmak istedikleri için gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadıköy İlçe Eşbaşkan Adayları Nimet Çelebi Erdoğan ile Veysi Eski, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve çok sayıda kişinin İstanbul Newroz’una dair bildiri dağıtmak istediği etkinlik polis tarafından engellendi. Bildiri dağıtımı öncesi DEM Parti Kadıköy İlçe Örgütü polis ablukasına alınırken, DEM Parti Kadıköy Belediye Eşbaşkan Adayları Nimet Çelebi Erdoğan ve Veysi Eski’nin de aralarında olduğu 18 kişi, bildiride geçen PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın isminden “rahatsız olması” gerekçesiyle Süreyya Operası önünde halka çağrı yaparken polisler tarafından gözaltına alındı.

Suruç katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı Suruç katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı

GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILDI

DEM Parti Kadıköy Belediye Eşbaşkan Adayları Nimet Çelebi Erdoğan ve Veysi Eski’nin de aralarında olduğu gözaltına alınan 18 kişi, Vatan Caddesi’nde bulunan Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada ifade işlemleri tamamlanan 18 kişi serbest bırakıldı.(İstanbul/MA)