Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında Muş'un Korkut, Bulanık, Erentepe ve Kop beldesine gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yüzümüze hakikatleri haykırın" açıklamasını hatırlayan Bakırhan, "Kürt düşmanlığını bırak, kayyumcu anlayıştan vazgeç, JİTEM ittifakından ayrıl, arkadaşımızı serbest bırak" çağrılarını yaptı.

"YOL YOK, KANALİZASYON YOK! KAYYUM NE YAPIYOR?"

Bakırhan Kop'ta İnönü Caddesi’nde düzenlenen halk buluşmasında kitleye hitap etti. İlçe belediyesine iki dönemdir kayyum atandığına dikkat çeken Bakırhan, belediyeyi kazandıktan sonra yapılan usulsüzlüklerin hesabını soracaklarını söyledi. Kayyumun halka hizmet etmek yerine taşınmazları sattığını söyleyen Bakırhan, "Değirmensuyu, Köprüyolu, Arpakonak köyü gibi Kop’un 21 yerinde yol yok yol. İnsanlar doğru düzgün yolları kullanamıyor. Hani kayyum hizmetti? Şehitlik, Zafer, İnönü mahallelerinde kanalizasyon yok. Ne yapıyor kayyum efendi? İşini yapacağına, hizmet üreteceğine, satıyor, çalıyor ve çırpıyor. Kürt diline, kültürüne düşmanlık yapıyor. Bilimize ‘Bilinmeyen dil’ diyenleri sandığa gömeceğiz. AKP’li belediye başkan adayı sanıyor ki, bürokrasinin, devletin olanaklarıyla Kop halkını satın alacak. Kop halkı satılık değildir. Kop halkı parayla, vaatle satın alacak insan daha doğmamıştır" diye konuştu.

ERDOĞAN'A SESLENDİ: KÜRDE VE KÜRTÇEYE DÜŞMALIĞI BIRAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yüzümüze hakikatleri haykırın ki, kendimizi düzeltelim” sözleri hatırlatan Bakırhan, şunları söyledi:

"Nereniz doğru ki? Hangi hakikati söylemeye başlayalım? Hakikatleri saymaya başlarsak bize burada iki gün yetmez. Eleştiriye tahammülü varmış gibi… Cumhurbaşkanına hakaretten çocuklar yargılanıyor. Binlerce dava açılmış. Neden? Eleştirdiler diye, tweet attılar diye, hakikati söylediler diye. Cumhurbaşkanı hakikatleri öğrenmek istiyorsa, Kop meydanında hakikatleri hep birlikte haykıralım; Kürt ve Kürtçeye düşmanlığı bırak. 8 yıldır Kürt halkının iradesine atamış olduğu bu kayyımcı anlayıştan vazgeç. Kürdü asit kuyularına atan, cezasızlıkla ödüllendirilen JİTEM ittifakından ayrıl. Kürt halkının iradesini gasp etmek için bölgeye taşıdığın asker, polis gibi kaçak seçmenler oy kullanmasın, o kentin halkı oy kullansın, hangi partinin adayını seçiyorsa seçsin. Büyük bir kumpasla birlikte oluşturduğun Kobanî Kumpas davasıyla Selahattin Demirtaş'ları, Gültan Kışanak'ları, Sabahat Tuncel'leri, Leyla Güven'leri ve onlarca arkadaşımızı bırak."

Kop’ta gençlerin göç etmeyeceği, dilinden ve kültüründen uzaklaşmayacağı bir yönetim vaat eden Bakırhan, "Doğduğu yerde iş bulacak, doyacak, diline, kültürüne sahip çıkacak. Sizlere söz veriyoruz, durumu iyi olmayan ailelerimize her ay 15 metreküp suyu beraber vereceğiz. Ulaşımı herkesin binebileceği bir noktaya getireceğiz. Bu pahalı mazottan ve gübreden dolayı ekip biçilmeyen tarlaları ve arazileri ekebilmemiz için belediye tarafından çiftçilerimiz desteklenecektir. Dilimize, kültürümüze, toprağımıza sahip çıkacağız. Toprağımızı maden ocağı işleten sermayedarlara peşkeş çekmeyeceğiz” diye konuştu.

DEM PARTİ’YE DAVET ETTİ

"Diğer siyasi partilerde siyaset yapan Kürtlere sesleniyorum" diyen Bakırhan şunları söyledi: "Aday olduğunuz parti, mecliste bize hakaret ediyor, sesimizi kısıyor. Aday olduğunuz AKP, Kürtlerin yaşadığı her yere ‘teröristan’ diyor. Hepinizi DEM Parti’ye davet ediyorum.”(Muş/MA)