Londra merkezli Grey Dynamics adlı özel istihbarat şirketi bugün aboneleriyle paylaştığı raporunda çarpıcı öngörülerde bulundu.

Raporda çok çekişmeli geçeceği belirtilen 31 Mart seçimlerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı görev süresi sınırlamalarını ortadan kaldıracak ve yargı bağımsızlığının kalan unsurlarını da yok edecek yeni bir anayasa arayışı açısından kritik önem taşdığı vurgulandı.

Erdoğan’ın 2028’de yeniden Cumhurbaşkanı seçilmeyi düşünmediğini yinelediğine değinilen raporda  ‘Ancak Türkiye’nin son anayasa referandumu, görevdeki cumhurbaşkanının 2019’da kaybettiği şehirleri geri kazanarak kendi siyasi çıkarlarını sağlamlaştırmak için bir seçim zaferini manipüle edebileceğini gösterdi. Erdoğan’ın bölgesel diplomasiye odaklanması ve çatışmayı uluslararasılaştırmaya hevesli olması nedeniyle Gazze’de devam eden çatışmanın seçmen davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olması şaşırtıcı değil.’ denildi.

Bu seçimlerin sivil huzursuzluk üzerinde etkileri olacağının öne sürüldüğü raporda büyük şehirlerdeki terörizmden ve ekonomik milliyetçiliğe dayalı boykot potansiyeli olduğu kaydedidli.

Raporda şu sonuçalara varıldı:

Kilit Hüküm 1. İstanbul’daki ve Güneydoğu’da Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki partilerin Türkiye’nin seçim sonuçlarına itiraz etmesi ve protesto etmesi muhtemeldir.

44 milyar dolarlık dolandırıcılıktan ölüm cezası alan Vietnamlı milyarder kimdir? 44 milyar dolarlık dolandırıcılıktan ölüm cezası alan Vietnamlı milyarder kimdir?

Kilit Hüküm 2. IŞİD gibi aşırılık yanlısı grupların Türkiye’deki seçimler sırasında ve sonrasında ülkedeki Batılı çıkarlara karşı saldırılar düzenlemesi muhtemeldir.

Kilit Hüküm 3. Gazze’de devam eden çatışmalar nedeniyle, Batı karşıtı boykotlar Türkiye’deki seçimlerin başlamasından önce artmaya devam edecektir.