Hantaş’ı vuran polise 2 yıl sonra iddianame

Parkta çöp toplarken polis tarafından öldürülen Recep Hantaş cinayetine ilişkin iddianame 2 yıl sonra tamamladı. Savcı, fail polis Kazım B.'nin "olası kastla öldürmek" suçundan yargılanmasını istedi.

Hantaş’ı vuran polise 2 yıl sonra iddianame

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Nisan 2019 tarihinde Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi'nde bulunan Sümerpark'ta çöp toplarkan polis tarafında vurulan Recep Hantaş (20) cinayetine ilişkin başlattığı soruşturmayı 2 yıl sonra tamamladı. Savcı, polis Kazım B. hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye sundu. Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, sanık polis hakkında "olası kastla öldürmek" suçlamasıyla 18 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendi.  

İHBAR

İddianamede, olayın "yüzü maskeli şüpheli 2 kişinin parka girdiği" ihbarı üzerine geliştiği ifade edildi. İddianamede yer alan olay yeri tutanağına göre, ihbarla olay yerine giden 3 ekibin "olayın terör konusu olabileceği değerlendirilerek polislerin silahlarını atışa hazır hale getirerek parka girdikleri" kaydedildi. Tutanakta, "dur" ihtarına uymayan Hantaş'ın polisin üzerine doğru koştuğu, polisin havaya ateş açtığı, Hantaş'ın yere düşerek yaşamını yitirdiği iddia edildi. 

2 SANİYE SONRA ATEŞ

İddianamede, olay yerine gelen ekiplerde görevli polisler Mustafa U., Sefer E., Mehmet Ö., İdris A., Ahmet U., Halil S. S., Ramazan E. ve Ergin K.'nin beyanlarına yer verildi. Polisler, Hantaş'ın kimin ateşiyle öldürüldüğünü görmediklerini kaydetti. İddianamede, parkta Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarının görüntü çözümlerine de yer verildi. KGYS'nin çözümlerinde Ergin K.'nin saat 03.26.42'de tabancasını atışa hazır hale getirdiği, saat 03.26.45'de silahını Hantaş'a doğrulttuğu, 03.26.47'de de silahından duman çıktığı belirtildi. Şüpheli Kazım B.'nin 03.26.47'de görüntüye girdiği, aynı anda elinde bulunan uzun namlulu silahın namlusunda duman çıktığının görüldüğü belirtilen iddianamede, Hantaş'ın bu esnada karanlık noktaya geçtiği, saat 03.26.49 - 03.26.50'de yere düştüğünün anlaşıldığı kaydedildi.

SAĞDAN NİŞAN ALDI

İddianamede, Adli Bilişim İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi'nin raporuna da yer verildi. Raporda, 5 nolu memur olarak belirtilen Kazım B. için şu tespit yapıldı: "5 nolu polis memurunun maktule doğru, maktulün sağ arka tarafından nişan alır pozisyonda bulunduğu, fakat maktulün vurulduğu anı gösterir görüntü karesinin net olmaması nedeniyle bu anda 5 nolu polis memuru tarafından atış yapılıp yapılmadığının tespit edilemediği..."

EKİP AMİRİ 3 EL ATEŞ AÇTI

İddianamedeki Ulusal Kriminal Büro'nun raporunda ise, şüpheli polis Kazım B.'nin ekibinde ekip amiri olan Ergin K.'ye işaret edildi. Raporda, Kazım B.'nin Hantaş'a bir el ateş ettiği saat 03.26.47'de Ergin K.'nin de Hantaş'a ateş ettiği, Hantaş'ın saat 03.26.49'de aniden yere düştüğü kaydedildi. Raporda, Ergin K.'nin tabancayla hedef gözeterek Hantaş'a 3 el ateş açtığı belirtildi. 

'YETERLİ DELİL VAR'

İddianamede, devamla şu değerlendirmeye yer verildi: "5 numaralı polis memuru olan şüphelinin tüm aksiyon esnasında ve yine maktulün yere düşmeden önce en net görüldüğü görüntü karesi olan 8513. karede maktulün sağ arka tarafında bulunan tek kişi olmasının otopsi raporunda açıklanan şekliyle maktulde yer alan ateşli silah mermi çekirdeği yaralarının giriş ve çıkış yer ve açıları ile uyumluluk arz etmesi ile birlikle ele alındığında anlam kazanmış olacağı değerlendirilmiş, sonuç olarak şüpheli Kazım B.'nin maktul Recep Hantaş'ı olası kast ile öldürme suçunu işlediğine dair hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphenin mevcut deliller itibariyle vücut bulduğu anlaşılmıştır." 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER