Gazeteciler Pehlivan ve Ağırel Silivri’ye götürüldü

Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, adliye işlemlerinin ardından Silivri Cezaevine götürüldü.

Gazeteciler Pehlivan ve Ağırel Silivri’ye götürüldü

Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubunun kimlik bilgilerinin açıklanmasına dair hapis cezasına çarptırılan ve cezaları onanan gazeteci Murat Ağırel ile Barış Pehlivan, infaz hesaplaması için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne gitti. Adliye işlemlerinin ardından Ağırel ve Pehlivan tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne götürüldü. 

İstinaf Mahkemesi, gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılıç, Aydın Keser, Mehmet Ferhat Çelik’in hapis cezalarına yönelik başvuruyu reddetmiş ve cezaları onamıştı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteciler Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ile gazeteciler Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser ve Ferhat Çelik "Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının ve ailelerinin kimlik, görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgileri yayımlamak, yaymak ve açıklamak" suçlaması ile aynı davada yargılandı. Barış Terkoğlu, Aydın Keser ve Mehmet Ferhat Çelik tutukluluğunun dördüncü ayında tahliye edildi. Ancak Barış Pehlivan, gazeteci Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, 6 ay hapsedildi.

9 Eylül 2020'de ise tutuklu yargılanan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tahliyesine karar verildi. Ancak aradan 2 yıla yakın zaman geçti. Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılıç, Aydın Keser, Mehmet Ferhat Çelik’in hapis cezalarına yönelik istinaf başvurusu reddedildi. Haklarında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesin tarafından Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel'e "istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan verilen 4 yıl 8 ay 17 gün ve Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç'a verilen 3 yıl 9 ay hapis cezaları onandı.

İstinaf Mahkemesi ret kararında “verilen mahkumiyet kararına karşı bu sanıklar müdafilerinin istinaf taleplerinin yapılan incelemesinde istinaf başvuruların esastan reddine” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER