‘Yöresel kıyafetli 5 yaşındaki ikizler gözaltına alındı’ iddiası

Bismil'de yapılan Newroz kutlamasında 5 yaşındaki ikiz çocukların yöresel kıyafetlerinin çıkarılarak, karakola götürüldüğü iddia edildi.

‘Yöresel kıyafetli 5 yaşındaki ikizler gözaltına alındı’ iddiası

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 19 Mart’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamasında yöresel kıyafet giyen çok sayıda kişi, “örgütsel kıyafet giydikleri” gerekçesiyle engellenmiş ya da gözaltına alınmıştı. Alana alınmayanlar arasında yöresel kıyafetler giyen 5 yaşındaki A.B ve E.B. isimli ikizlerin de olduğu iddia edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; ikizler, gözaltına alınan anneleri Zeynep B. ile birlikte Bismil Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada anne Zeynep B.’ye “Bu elbiseleri nereden aldınız?”, “Yasak olduğunu bilmiyor muydunuz?” şeklinde sorular yöneltildi. Zeynep B., “Daha öncede bu elbiselerle Newroz’a katıldık. Ortada herhangi suç unsuru yok. Bu elbiseler bizim yöresel elbiselerimiz” şeklinde ifade verdi.

Haberde tutanağın ardından ikizlerin de parmak izi alınarak, anne serbest bırakıldığı kaydedildi.

İKİNCİ GÖZALTI

Zeynep B., serbest bırakıldıktan sonra ikiz çocukları üzerindeki yöresel kıyafetleri çıkararak, kutlamalara katıldı. Zeynep B., kutlamalar sonrası “İmzanız eksik, gelip imza attın” gerekçesiyle yeniden emniyete çağrıldı. Emniyete giden Zeynep B., bir günlük gözaltının ardından 20 Mart’ta sağlık kontrolünden sonra serbest bırakıldı. Emniyette Zeynep B’ye, daha sonra savcılığa ifade vereceği söylendiği öğrenildi.

‘5 YAŞINDA KARAKOLLA TANIŞTILAR’

Baba Nedim B., yıllardır yaşamlarının her alanında giydikleri yöresel kıyafetlerin bir günde “yasaklandığını” söyleyerek tepki gösterdi. Nedim B., “Herhangi bir karar gösterilmeden bu yasağı önümüze koydular. Yasal bir uygulama değil. Keyfi bir uygulama ile ikizler gözaltına alındı. O soğukta elbiseleri çıkarıldı. Daha sonra emniyette götürüldü. 5 yaşında karakol ile tanıştılar. Bunu yaparken herhangi hukuki bir karar göstermediler. Yasa dışı bir şekilde gözaltı durumu gelişti. Çocuklarıma yaşatılanlar karşısında herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

‘ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

Yaşananlardan kaynaklı çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ifade eden baba Nedim B., “Polis kelimesini duyduklarında korkuyla sarsılıyorlar. Küçük çocuklara bunu yapanlar hiç mi utanmadı? İnsanları öldürenlere gözaltı işlemi bile yapılmazken, 5 yaşındaki çocuklarıma sırf yöresel kıyafet giydikleri için bunu reva gördüler. Bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER