Amed’de 2017 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Rojeva Medya Gazetesi editörü Evin Buldan, ölümünün 7’nci yıl dönümünde Colemêrg'in Gever (Yüksekova) ilçesinde bulunan mezarı başında anıldı. Bajêrge Mezarlığı’nda yapılan anmaya, Buldan’ın yakınları, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) üyeleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gever ilçe yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, DEM Parti Colemêrg milletvekilleri Öznur Bartın, Onur Düşünmez ve Colemêrg eski milletvekili Sait Dede katıldı. Üzerinde Buldan’ın fotoğrafının bulunduğu “Seni unutmayacağız” pankartının açıldığı anmaya, Buldan'ın Mahmur Kampı’nda yaşayan anne ve babası ise katılamadı. 

9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı

MESLEKTAŞLARINDAN MÜCADELE SÖZÜ

Saygı duruşunun ardından anmada konuşan DFG üyesi ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Mazlum Engindeniz, Özgür Basın çalışanlarının hakikatin sesi olmak için Türkiye ve Kurdistan’da yoğun baskı altında mücadele ettiğini belirterek, “Tüm baskılara rağmen mücadelemiz her alanda sürecek. Özgür basın şehitleri Musa Anter, Gurbetelli Ersöz ve Evin Buldan şahsında bir kez daha mücadele sözümüzü yeniliyoruz. Özgür Basın şehitlerinin kalemlerini yerde bırakmayacağız. Karanlıkta kalan hakikati aydınlığa çıkarana dek mücadelemiz sürecek” diye belirtti.  

Ardından konuşan MKGP üyesi ve JİNNEWS muhabiri Rabia Önver, Özgür Basın’ın mücadele geleneğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kanlarının son damlasına kadar bu mücadeleyi sürdüren Gurbetelli Ersöz, Nujiyan Erhan ve Evin Buldan’ın ardılları olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Arkadaşlarımızın kalem ve fotoğraf makinalarını yerde bırakmayıp, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kimseye boyun eğmeden Özgür Basın geleneğini devam ettireceğiz. Evin Buldan şahsında tüm basın şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.” 

‘ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE ETTİ’

Buldan’ın ailesi adına konuşan Lütfü Buldan da, “Evin ve arkadaşlarının mücadelesi halen yolumuza ışık tutuyor. Mücadelelerinden gurur duyuyoruz. Kanımızın son damlasına kadar mücadelelerine sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı. Son olarak konuşan DEM Parti Colemêrg Milletvekili Öznur Bartın ise, “Evin arkadaş, çocukluk yaşlarından itibaren ailesiyle birlikte bu sisteme karşı kutsal bir mücadele verdi. Evin Buldan, özgürlük için mücadele etti. Kurdistan’daki baskı, zulüm ve ezilen kadınların özgürlüğü için Apê Musa’nın küçük generalleri olarak mücadelesini sürdürdü. Güler yüzü ve sıcak kanlılığıyla tüm Kurdistan halkına örnek oldu. Mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.