Ünlü futbolcularının da aralarında bulunduğu kişilerin milyonlarca dolar dolandırdığı gerekçesiyle tutuklanan banka müdürü Seçil Erzan soruşturmasında yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Erzan'ın köylüsü ve 'yakın arkadaşı' olan Nazlı Can'ın Erzan'a yardım ettiğini yazdı. Soruşturma kapsamında tutuklan ve sonra tahliye edilen Can'ın Erzan'ın hesaplarını tuttuğu; para alışverişlerinde yanında olduğu iddia edildi.

Erzan ise ifadesinde, Can için “Yakın arkadaşımdır” dedi. Can’ın etrafından 600.000 dolar bulup getirdiğini kaydederek, “Getirdiği parayı fazlaca ödedim” diye ekledi. Can da savcılıktaki ifadesinde Erzan’ın kendisini Fatih Terim’le tanıştırdığını söyledi.

‘Çirkinler’ adlı suç örgütü çökertildi: Ece Ronay detayı dikkat çekti ‘Çirkinler’ adlı suç örgütü çökertildi: Ece Ronay detayı dikkat çekti

ERZAN SATILACAK EV VARMIŞ GİBİ GEZDİRİP PARA ALMIŞ

Can, Erzan’ın “Güzel, fona para yatıracak. Ben bankacıyım, benim hesabıma yatıramaz. Sana yatırsın” dediğini vurguladı. Can, "Seçil zaman zaman beni bir yerlere götürüp para almıştır. Ben en yakın arkadaşıyım ancak kimden, nerede, ne zaman, ne kadar aldığını bilmiyorum. Zaman zaman birilerinden para almışlığım olmuştur" dedi.

Can, yakın arkadaşının 'kadınlığını kullandığını', hatta satılacak ev varmış gibi Tarabya’yı gezdirdiği bir kişiden para aldığını ileri sürerek, şunları söyledi:

"Seçil’in kime ne vaatte bulunduğunu bilmiyorum. Seçil insanları dolandırırken çeşitli vaatlerde bulunmuştur. Zaman zaman kadınlığını da kullanmıştır. Hatta çevresine benim ismimi kullanarak, beni zengin biri olarak tanıtıp prim yapmaya çalışmıştır. 2010’da Çorlu’da bir kişiye Tarabya’da evlerim olduğunu söyleyip şahsı Tarabya’da gezdirip etkileyerek, para almıştır."

SELÇUK İNAN HAZCE GİTMİŞ

Bu arada Selçuk İnan'ın 1 milyon 535 bin dolarlık alacağı için Can’ın Tekirdağ’daki evine hacze gittiği öğrenildi. Evde yalnızca ‘L’ koltuk haczedilebildi. Ona da 5.000 TL değer biçildi.

BABASINDAN MİRAS KALAN EVİN MİMARINI DA DOLANDIRMIŞ

Öte yandan Erzan'ın babasından miras kalan Bozcaada'daki bağ evi de ipotek altında. İskan sorunları olan evin değerinin 30.000.000 TL civarında olduğu belirtiliyor.

Erzan'ın bağ evinin mimarı İbrahim Karabaldır’ı da dolandırdığı öğrenildi. Karabaldır’ın ifadesinde, “Seçil, bana Bozcaada’da ev yapımında çok yardımcı olduğum için iyilik yapmak istediğini, Denizbank’ta fon olduğunu, getirisinin çok olduğunu, beni dahil etmek istediğini, Fatih Terim gibi ünlü isimlerin bulunduğunu söyledi. Babasından dolayı güvenerek girdim" dedi.

Eylül 2022’de Erzan’a teslim etmesi için Can’a 200 bin dolar verdi. Erzan, iki ay sonra 240 bin dolar geri verdi.

İki gün sonra Karabaldır'ı arayan Erzan, fondan tam kazanılacak noktada çekildiğini, çok daha fazla getiri elde edebileceğini belirterek, yeniden ‘yatırım’ yapmasını istedi. Karabaldır, 180 bin dolar verdi. Bir daha da geri alamadı.

27 Mart’ta Erzan’dan parasını 4 Nisan 2023’te 450 bin olarak geri alacağına dair basılı bir evrak aldı. Erzan da Karabaldır’dan fon vaadiyle 140-150 bin dolar aldığını ve ödeme yapmadığını kabul etti.

MASAK: KUVVETLİ SUÇ GELİRİNİ AKLAMA ŞÜPHESİ VAR

MASAK raporunda Erzan’ın fon yatırımı vaadiyle nakit olarak topladığı paraları suç ortağı Ali Yörük’ün teslim aldığı belirtildi. Ali Yörük ve eşi Aslı’nın ‘mali profilleri’ ile oldukça uyumsuz olan yüksek para transferleri gerçekleştirdiklerine işaret edildi. Aynı şekilde Ali ve Aslı Yörük’ten Atilla Yörük’ün hesabına yüksek transferler yapıldığı ifade edildi. Ali Yörük’ün Gedik Yatırım Menkul Değerler Şirketi’ne yüksek tutarları transferler yaptığı, kardeşi Atilla’nın bu şirkette Ağustos 2022 itibariyle 2 milyon 500 bin TL’nin üzerinde bakiyesinin bulunmasının şüphe çektiği anlatıldı.

Erzan ile Ali, Aslı ve Atilla Yörük’ün malvarlığı ve hesaplarına el konması talep edildi. (Kaynak)