Rusya liderliğindeki askeri ittifak, Kazakistan'a birlik gönderdi

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), protestoların sürdüğü eski Sovyet cumhuriyeti Kazakistan’a barış gücü ekiplerini göndermeye başladığını açıkladı.

Rusya liderliğindeki askeri ittifak, Kazakistan'a birlik gönderdi

Rusya liderliğindeki askeri ittifak Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ndan (KGAÖ) yapılan resmi açıklamada “Şu anda barış gücü birliğinin Rusya tarafından bir ekip Rusya Hava Güçleri tarafından Kazakistan’a gönderiliyor. Grubun ilk ekibi görevlerini yerine getirmeye başladı” ifadeleri yer aldı.

Sputnik'te yer alan habere göre KGAÖ, “istikrarı sağlamak için” gönderildiği belirtilen barış gücünün askeri üsleri ve iletişim hatlarını koruyacağını, polise protestoları bastırmak için yardım edeceğini söyledi.

KGAÖ, barış gücünün içinde Rus hava indirme birliklerinin bulunduğunu da ekledi.

Operasyona KGAÖ’nün tüm üye ülkeleri Rusya, Belarus, Ermenistan, Kırgizistan ve Tacikistan’ın katılacağı belirtildi.

2002'de kurulan bir askeri ittifak olan KGBAÖ'de Rusya ile birlikte Tacikistan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan da bulunuyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini açıklamıştı.

KAZAKİSTAN'DA SON DURUM

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ardından OHAL kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER