Amed'de 6 Şubat 2023'teki Mereş merkezli depremlerde yıkılan ve 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi'ne ilişkin davada yargılanan 7 sanıktan tutuklu 3 müteahhit ve inşaat mühendisine, 17 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit ve inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) katılırken, avukatları ise salonda hazır bulundu.

Diyarbakır’da bir otomobile düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı Diyarbakır’da bir otomobile düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

Duruşmada, mağdurlar şikâyetlerini yinelerken, mağdur avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

İddia makamı mahkemeye sunduğu mütalaasında tutuklu sanıkların isnat edilen suçtan cezalandırılmasına, tutukluluk hallerinin devamına ve firari sanıkların dosyalarının ayrılması yönünde görüş bildirdi.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunarak, beraat ve tahliye talebinde bulundu. Sanıklar da aynı yönde taleplerde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu 4 sanığın "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 17 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Oy birliğiyle karara varan mahkeme heyeti, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar M.E., H.M.Y. ve İ.H.Y.'nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştırdı.