DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Edirne'de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti. Ziyaretle ilgili Medyascope'a konuşan Sakık, görüşmede yaklaşan yerel seçimleri değerlendirdiklerini söyledi ve Demirtaş’ın “DEM Parti kimsenin payandası değil” dediğini aktardı. Demirtaş ayrıca Sakık’a, yerel seçimler için DEM Parti’nin derli toplu bir şekilde hazırlanması gerektiğini ve son genel seçimde yaşanan kayıpların telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

Sırrı Sakık da seçimlere yönelik yaptığı değerlendirmede DEM Parti’nin büyükşehirlerde kendi adaylarını çıkarması gerektiğini belirterek, “Benim kişisel görüşüm, iki seçimdir CHP’nin adaylarına oy verdik ama bize yapılan antidemokratik saldırılara karşı cılız bir iki tepki dışında güçlü bir destek göremedik” dedi.

Tabanın bu konuda ciddi tepkisinin olduğunu belirten Sakık, “Biz onlarla hiçbir protokol imzalamadık ve beklenti içinde olmadık sadece demokrasi talebimiz oldu” şeklinde konuştu.

“İmamoğlu’nun kaybetmesi bizim sorunumuz değil”

Sakık, kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söylediklerinde bazı kesimlerin bu karara, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kaybedeceği gerekçesiyle tepki gösterdiklerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Şimdi kendi adaylarımız ile seçime gireceğiz diyoruz, onlar ‘İmamoğlu kaybeder’ diyorlar. Bu bizim sorunumuz değil. Bizim için önemli olan birbirine benzeyen iki bloğun kayıp ve kazancı değil, bizim için önemli olan üçüncü yol siyaseti olarak demokratik siyasetin gelişmesidir.”

Sakık, geçmişte CHP’ye verdikleri destekle ilgili hayal kırıklığı yaşadıklarını ve özellikle İstanbul ve Ankara’da CHP’nin milliyetçi ve Kürt düşmanı kesimleri belediyeler çevresine topladığını gördüklerini belirtti. CHP’nin seçimi kazanmasına rağmen Kürtlere belediyelerde hak tanımadığını ve belediyelerin İYİ Parti ve MHP’nin “arka bahçesi” haline geldiğini söyledi.

“CHP Kürtlerden özür dilemedi”

Kobani Davası’nda beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Hedef haline getirildim Kobani Davası’nda beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Hedef haline getirildim

Sakık ayrıca, CHP’nin kurumsal olarak geçmişte Kürtlere ve diğer topluluklara karşı yaşanan zulme dair özeleştiri yapmadığını ve özür dilemediğini söyledi.

CHP’nin tarihiyle yüzleşmediğini ve bu nedenle güven vermediğini belirten Sakık, eski CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizlice Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile protokol imzalamasını hatırlatarak, “Son seçimlerde gizli bir şekilde ırkçı bir partiyle yapılan protokol bunun en net kanıtıdır” dedi.

Sakık, CHP’nin bu yönde adım atması halinde destek verebileceklerini ancak faşizme karşı çıkmaya devam edeceklerini vurguladı.

Sakık “Geçen seçimde CHP listelerinden parlamentoya girenler, birbirlerini anne- oğul, abla- kardeş ilan edenler, protokolle bakanlık verilenler bir bir belediye başkan adaylarını ilan ederken Kürtlere aday çıkarttığı için laf söyleyenler, en hafif tabirle aymazlık yapmaktadırlar” diyerek sözlerini tamamladı.