Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin katıldığı bir halk buluşmasıyla partilerinin Başakşehir adaylarını tanıttı. Başakşehir’de bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirilen halk buluşmasına, DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, DEM Parti İstanbul il ve ilçe yöneticileri ile birçok yöre derneği katıldı. Halkın büyük ilgi gösterdiği coşkulu etkinlikte salona, Adalet için tecridi kıralım, barış için zindanlara ses verelim” ve “DEM gelir devran döner, kentlerimizi biz yönetiriz” pankartları asıldı.

BEŞTAŞ: OY İSTEYENLER MÜCADELEMİZDEN YANA TUTUM ALMALI

Etkinlikte söz alan İBB Eşbaşkan adayı Meral Danış Beştaş, seçim sürecinde partilerinden oy desteği isteyen partilere işaret ederek “Bizden oy isteyenler önce bizim mücadelesini yürüttüğümüz  meselelerde tutum alacaklar. 35 aydır İmralı Adası’nda tecrit uygulanıyor. Sayın Öcalan kimseyle görüşemiyor. Bizim binlerce arkadaşımız cezaevinde, Kürt basınından hala gazeteciler cezaevinde, gençlik meclisimize her gün operasyon yapılıyor. Hiç umurlarında değil ama seçime gelince sandığa gelince bizden oy istiyorlar. Neden oy verelim? Bizim için siyaset eşittir seçim demek değildir. Biz bir mücadele yürütüyoruz. Biz toplumsal ve siyasal bir mücadele yürütüyoruz. Ve bizim bir derdimiz, bir davamız var. Bu ülkeyi eşitliğin ve özgürlüğü olduğu, demokratik bir ülkeye çevirmeye çalıştığımız bir rejim var” dedi.

‘ÖCALAN’IN SESİNİ DUYMAMIZ LAZIM’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun siyasi çözümü talebiyle Esenyurt Meydanı’nda gerçekleştirilecek Demokrasi ve Özgürlük Mitingi’nin önemine değinen Beştaş, “Yarın İstanbul’da güçlü bir final yapılacak. Bu ülkede tecrit olduğu müddetçe özgürlükler kısıtlandığı müddetçe, işkence meşrulaştırıldığı müddetçe asla haktan, özgürlükten kimse söz etmesin. Sayın Öcalan’ın konuşması lazım. Onun sesini duymamız lazım” diye belirtti.

Bakırhan: Herkese eşit ve adil bir hizmet yürüteceğiz Bakırhan: Herkese eşit ve adil bir hizmet yürüteceğiz

ÇEPNİ: BAĞLILIĞINIZ ZAFERİN GARANTİSİDİR

Salondaki kitleyi Türkçe ve Kürtçe selamlayarak konuşmasına başlayan Murat Çepni ise, “ Sizin coşkunuz, sizin enerjiniz, sizin bağlılığınız zaferin garantisidir. Bunu herkes duysun. Daha seçim başlamadan DEM Parti ne yapacak diye tartışmalar yürütülüyordu. Bizim olmadığımız yerlerde her kafadan bir ses çıkıyordu. İşte onlar burayı görsünler. Bu daha başlangıç biz daha sözümüzü söylemedik. Meydan meydan, sokak sokak ev ev bütün barikatları yerle bir edeceğiz. Başakşehir’de de Büyükşehir’de de Kürdistan’da da kazanacağız” diye konuştu.

Etkinlik, yapılan konuşmaların ardından stranlar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.